Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

Anketa

"Mě by třeba zajímalo, jak jste se sem na forum vůbec dostali :-)"(c)


Cíleně jsem hledal(a) nějaké Matematické fórum.

30% - 82
Hledal(a) jsem pomoc s matematikou (jsem studující).

37% - 101
Hledal(a) jsem pomoc s matematikou (jsem vyučující).

1% - 4
Potřeboval(a) jsem řešení problému z praxe.

3% - 8
Fórum mi bylo doporučeno.

5% - 14
Jiná cesta, případně doplním v tématu "O nás :-)".

4% - 13
V čtenářském deníku mi chybela kniha "Stařec a moře".

1% - 5
Hledal(a) jsem zdroj řešení projektů svých studentů.

0% - 2
Hledal(a) jsem kružítko.

5% - 15
Už si nepamatuji.

8% - 22
Počet hlasujících: 228

#476 08. 01. 2010 16:47

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: O nas :-)

↑↑ Lukee:, ↑↑ halogan:

Nestačilo přiřadit halogana do skupiny moderátorů, bylo potřeba ještě ke každému fóru přidělit oprávnění, což jsem teď udělal.

Offline

 

#477 08. 01. 2010 17:02

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: O nas :-)

↑ BrozekP:
Jo, na to už jsem včera zapomněl :-). Sorráč.


2+2=4

Offline

 

#478 08. 01. 2010 17:13

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: O nas :-)

Offline

 

#479 08. 01. 2010 21:04

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: O nas :-)

↑ halogan:

Vidím, že ses zbavil titulu "Sheldon Cooper". Vzhledem k tomu, že studuju teoretickou fyziku, tak jsem ti ho trochu záviděl, tak když je teď volný, nevadí, když si ho převezmu já? :-)

Offline

 

#480 08. 01. 2010 21:11

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: O nas :-)

Já jsem o něj ani tolik nestál, byl mi přisouzen. Abych tady ladil se Star Trekovým hodnocením, převzal jsem titul mně nejbližší postavy (pravda, moc jich neznám).

Přebírej tedy, Sheldon čeká :-)

Offline

 

#481 08. 01. 2010 21:26

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: O nas :-)

↑ halogan:

Díky :-)

Offline

 

#482 09. 01. 2010 16:26 — Editoval Táňa.B (09. 01. 2010 16:27)

Táňa.B
Příspěvky: 35
Reputace:   
 

Re: O nas :-)

↑↑ Lukee:

ahoj jestli sháníš ňákou metalovou skupinu tak zkus Bullet for my Valentine... :-) od tech se daj pisnicky dost dobre sehnat..

Offline

 

#483 09. 01. 2010 17:07

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: O nas :-)

Pavlové by si mohli podat ruce. Aneb jak se řeší úlohy s nejasným zadáním :-)

Offline

 

#484 10. 01. 2010 18:08

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: O nas :-)

Také zdravím :-) Otázka - Možná odpověď. Případně prosím o nápovědu, děkuji.

Offline

 

#485 10. 01. 2010 18:14

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: O nas :-)

↑ jelena:

Nene, to není správná odpověď. Tady je třeba znalost jistého díla české kinematografie.

A ještě k tomu jsem blbec - má tam být kritický den, nikoliv krizový.

Offline

 

#486 10. 01. 2010 18:33

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: O nas :-)

↑ halogan:

moderní česká (i světová) kinematografie - to bude problém, do kina chodím pouze na americké kreslené filmy a v nejbližší době budu (doufám) mít možnost nastudovavat dějiny slovenského filmu. Tak tu otázku asi přenechám někomu jinému.

Offline

 

#487 10. 01. 2010 19:26

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: O nas :-)

Nejen název filmu by se dal požít jako odpověď na spoustu dotazů. Myslím, že máme zdroj zajímavého čtení ...
---
Pohleďte zde na tuto tarasnici. Patřila Josefu Mařánkovi z Prahy-Podolí. Zničil tři sanitní vozy, než se mi podařilo dopravit ho zpět k nám do ústavu.


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#488 10. 01. 2010 19:41

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: O nas :-)

↑ Kondr: povídá to kolega Olin?

Offline

 

#489 10. 01. 2010 23:04

Olin
Místo: Brno / Praha
Příspěvky: 2823
Reputace:   81 
 

Re: O nas :-)

↑ jelena: Teď se asi nějak nechytám…?

Mimochodem, poslední dobou si čím dál víc všímám jisté drobnosti - mnozí mí kolegové ohledně svých příprav na zkoušky prohlašují o té či oné větě, že umí důkaz. Já se přikláním spíše k formulaci, že danou větu umím dokázat. Možná je to jen slovíčkaření, ale já v těchto dvou prohlášeních cítím asi takový rozdíl, jako je mezi studiem medicíny a matematiky. Smutné je, že takto to zformulovali i naši přednášející v požadavcích ke zkoušce:

…dále aby s porozuměním ovládal definice a věty, znal důkazy lehkých i těžkých vět…

Jistě, na zkoušku se dá připravit i tak, že si vezmu skripta (či libovolné jiné podklady) a zcela otrocky se naučím věty i s jejich důkazy. Tipl bych si, že mezi kolegy je nemálo takových, kteří zvolili takovýto přístup. Zajímalo by mě, kdo nakonec dopadne u zkoušky lépe.


Matematika = královna věd. Analýza = královna matematiky. (Teorie množin = bohatství matematiky.)
MKS Náboj iKS

Offline

 

#490 10. 01. 2010 23:26

FliegenderZirkus
Příspěvky: 544
Škola: RWTH Aachen
Reputace:   25 
 

Re: O nas :-)

↑ Olin:
Nedávno jsem viděl film "N Is a Number: A Portrait of Paul Erdős," ve kterém Erdős mluví o "Knize," určitě bych to nějak překroutil, tak cituji z Wikipedie:

"He had his own idiosyncratic vocabulary: he spoke of "The Book", an imaginary book in which God had written down the best and most elegant proofs for mathematical theorems."

Nesouvisí to moc s tím přístupem ke studiu matematiky, o kterém píšeš, ale myšlenka, že matematiku nevynalézáme ale objevujeme se mi moc líbí. Jestli skutečně ke každé větě existuje elegantní důkaz už je další otázka, stejně jako co to vlastně znamená elegantní. Kdoví co má Bůh napsáno v Knize třeba u Velké Fermatovy věty :-)

Offline

 

#491 11. 01. 2010 00:35

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: O nas :-)

↑ Olin:

Zdravím :-) - je něco, v čem nemáš jasno?

Tvé sdělení v odkazovaném příspěvku obsahuje nejbližší variantu názvu toho filmu, ze kterého jsem zde zkoušena (myslela jsem, že i celý název již zde byl použit, ale nenašla jsem ho). O tom, jak se děruje štítek a páska a jak se vyjiždí kondiciogram, budu vyprávět až po povídání o logaritmickém pravitku. Těšte se a mějte se :-)

Offline

 

#492 11. 01. 2010 00:46

plisna
Místo: Brno
Příspěvky: 1503
Reputace:   
 

Re: O nas :-)

↑ Olin: rozhodne soulasim s tim, co jsi napsal - mezi "umet dukaz" a "umet dokazat" je propastny rozdil, "umet dukaz" vlastne k nicemu, pokud clovek umi dukaz tak, ze si pamatuje krok od kroku, aniz by chapal, co vlastne dela. pokud "umis dokazat" vsechny vety, ktere mate ke zkousce - viz odkaz, pak ti tleskam

Offline

 

#493 11. 01. 2010 01:05

LukasM
Příspěvky: 3274
Reputace:   193 
 

Re: O nas :-)

↑ plisna: ↑ Olin:
Tak já se taky zapojím. Podle mně je to jenom to slovíčkaření. Mně osobně ze spojení "umět důkaz" nijak nevyplývá, že ten člověk důkazu nerozumí a umí ho pouze nazpaměť. Chápu o čem se bavíte, ten rozdíl mezi "umět zpaměti" a "pochopit" mi je jasný, ale nemyslím že ho ta vaše dvě slovní spojení nějak postihují.
Někdo tam možná cítí rozdíl nějak jinak, ale já bych rozhodně neřekl že ta formulace je "smutná". ↑ Olin:: Teda té látky je tam na jeden semestr docela hromada, držím Ti palce :-)

Offline

 

#494 11. 01. 2010 07:55

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: O nas :-)

↑ Olin:

To vypadá dost podobně, jako naše zkouška, ale bez řad. Jinak u nás už na začátku semestru kladli důraz na pochopení vět a jejich důkazů. Viz info.

Já se přiznám, že věty sice chápu, ale u zhruba 1/3 důkazů si pamatuju první krok, ze kterého to pak nějak vymyslím. S tím množstvím stresu si nemůžu dovolit, že bych prostě nevěděl. Přeci jen toho je hodně.

No nic. Už za hodinu mě čeká písemná část a zítra (doufejme) u vás na MFF ústní.

Edit: tak na MFF ve středu. Dneska jsem neprošel s čistým štítem, 58.5 bodu z 60 :( Ale co, boj není u konce, ještě potřebuji 35 bodů z ústního, což bude trochu problém - moc dobrý dojem nedělám.

Offline

 

#495 12. 01. 2010 00:28

Olin
Místo: Brno / Praha
Příspěvky: 2823
Reputace:   81 
 

Re: O nas :-)

↑ jelena:
Aha, už je mi vše jasné!

Co se týče těch důkazů - já jsem se na celou věc vhrnul tím způsobem, který doporučoval náš přednášející analýzy - vzít si větu, list papíru (mluvil dokonce o čistém, takový luxus si však nemohu dovolit), tužku a snažit se větu dokázat. Viz např. zde, tady nebo tady. Myslím, že tak se to člověk naučí i o dost víc, než když si ty důkazy někde přečte a třeba i pochopí (ono většinou jde o to, zapamatovat si jen hlavní myšlenku či trik). Bohužel to zabere opravdu dost času. Analýzu už mám slušně rozjetou, teď vstupuji do sekce o derivacích. Bojím se však, že na podobný přístup k lineární algebře už mi nezbude čas! Vůbec, roste ve mně čím dál větší odpor k tomuto předmětu. Soudě podle aktuální lingebraické vlny v sekci VŠ s ní má zřejmě nemálo lidí problémy.

↑ halogan:
Gratuluji k výsledku! Kéž bych to i já tak dal.


Matematika = královna věd. Analýza = královna matematiky. (Teorie množin = bohatství matematiky.)
MKS Náboj iKS

Offline

 

#496 12. 01. 2010 11:08

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: O nas :-)

↑ Olin:

Také jsem začínal s čistým listem papíru, ale byl jsem schopen dokázat jen asi tak půlku důkazů (odhadem), zbytek jsem musel pochopit od přednášejícího a zapamatovat si ten "trik".

Bylo mi ale řečeno, že pokud chci používat vlastní důkazy, tak musím umět dokázat vše, co používám. Používal jsem totiž občas věty, které jsme si nedokazovali. V nejhorším případě jsem použil větu, kterou jsem právě dokazoval :-)

Jinak oceňuju tvůj přístup. Já mám v tomto semestru matematiku jen jednu. Kdybych se měl takto učit na každou, tak mi nezbyde čas na nic jiného. A děkuji, ale jak říkám, ještě ústní, to bude průšvih.

---

Ty jsi na MFF v Praze?

Offline

 

#497 12. 01. 2010 12:32

Tychi
Příspěvky: 2463
Škola: MFF UK
Reputace:   56 
Web
 

Re: O nas :-)

Jujda jujda, musím kouknout, co jsem včera večer psala, že už nejsem Einstein)o: Už jsem Q a jsem tak hloupá, že nevím, co to znamená.


Vesmír má čas.

Offline

 

#498 12. 01. 2010 13:01

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: O nas :-)


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#499 12. 01. 2010 13:24

Tychi
Příspěvky: 2463
Škola: MFF UK
Reputace:   56 
Web
 

Re: O nas :-)

↑ Kondr:Děkuju, už jsem to tu někde četla, ale zapomněla jsem kde a co(o:
Teď nezbývá než doufat, že nepřivedu posádku do značných nesnází.


Vesmír má čas.

Offline

 

#500 12. 01. 2010 14:53 — Editoval jelena (15. 06. 2010 17:42)

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: O nas :-)

↑ Tychi:

Milá Tychi :-)

strohost a stručnost oslavného příspěvku od kolegy je zřejmě způsobena tím, že Vážený Moderátor kolega Kondr prochází trnitou tvůrčí cestou z období expresionismu do období op-artu.

Tak než někam dojde a také se zmůže na slavnostní projev, dovol mi vyjádřit poděkování za přínosné příspěvky, obdív k nejrychlejšímu Q a ještě větší obdív k dalším prostorovým dílům, ve kterých tvoříš vělmi úspěšnou a silnou konkurenci tomuto světovému umělci.

Pohodovou cestu s posadkou přeje Jelena.

EDIT: opravovala jsem hudební odkaz, přestal fungovat.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson