Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#76 13. 12. 2010 00:25 — Editoval Spybot (13. 12. 2010 00:36)

Spybot
Příspěvky: 740
Reputace:   39 
 

Re: Pravidla

↑↑ jelena:
Pridavam sa k poslednej vete; tiez si myslim, ze by sa este hodilo nieco popisat o mazani prispevkov a o tom, ze funkcia edit sluzi na upravovanie, nie na odstranovanie zadani z prispevkov. Priklad

Dalej, neviem, ci sa to zda len mne, no veta: "Do každého tématu patří jen dotazy k tématu." posobi trocha zvlastne. Tiez by som mozno zmenil druhu vetu z:
Pro jiné otázky a nové problémy založte nové téma a nevkládejte takové dotazy do již existujícího tématu.
na:
Pro jiné otázky a nové problémy si založte nové téma a nevkládejte takové dotazy do již existujícího cizího tématu.
To "si" tam, myslim, patri a slovicko "cudzieho" pre zdoraznenie, ktore si tento problem zasluzi. Zda sa mi, ze aj dnes (vcera) sa vyskytli 2-3 taketo pripady.

A jedna drobna gramaticka uprava - minimalne v slovencine sa vo vazbe bud - alebo pise ciarka; predpokladam, ze v cestine je to podobne. Tyka sa to 7. bodu oddielu "jak klast dotazy".


Per aspera ad astra. In æternum et ultra.

Užitečné vzorce  Užitečné odkazy  Konstrukční úlohy

Offline

 

#77 22. 12. 2010 16:12 — Editoval jelena (28. 12. 2010 19:11)

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Pravidla

↑ Spybot:

myslím, že není dobre vkládat nový dotaz (který už nemá návaznost na původní) ani do svého tématu, ani do cizího tématu. Procházet celé téma, zda už něco bylo rozebráno apod., je obtížné (příklad) nebo se takový dotaz ztratí (příklad - našla jsem až věčer).

Dobré rady pro odpověď:

Ještě pořád nebylo přidáno ohledně kompletních řešení. Aby to neznělo, že jsem odpůrce kompletních řešení - to samozřejmě ne. Kvalitní kompletní s podrobným rozborem mají smysl (příklad), ale snad tak:

"Pokud považujete za vhodné uvést kompletní rozbor úlohy (kompletní řešení), uvedte svůj důvod a věnujte se především zobecnění postupu a teoretickým přepokladům. Ani v takovém případě není vhodné uvádět úpravy, výpočty, číselné dosazení a další podrobné kroky, ktere by mělY být zvladnuty s ohledem na úroveň řešené úlohy"

(příklad - při řešení logaritmické rovnice se používá substituce s přechodem na kvadratickou rovnici - řešení kvadratické rovnice už má být jasné, proto není třeba uvádět v postupu podrobně).

Zvažujte umístění Vašeho kompletního postupu na MatWiki.

Ještě jednou bych poprosila kolegy, pokud k tomuto bodu jsou doporučení, výhrady, postoje - můžete, prosím prodiskutovat v tématu "O kompletním řešení"? Děkuji.

--------------------------------------------------------------------

Oznámení o řešení - prosím o formulaci této dohody do znění pravidel.

---------------------------------------------------------------------

Sbírkové téma - bude, prosím, nějaký postoj k takovému tématu v pravidlech?

Děkuji a zdravím vás.

EDIT: byla použita internetová jazyková příručka

Offline

 

#78 29. 12. 2010 02:16

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Pravidla

Tak jsem se k tomu po čase dostal. Přidal jsem vše, co bylo Jelenou zmíněno a přidal jsem čárku před nebo, i když se mi tam nelíbí, ale ÚJČ v tomto mluví jasně, i když jiné zdroje mluví jinak. Je už tam všechno důležité, co by tam být mělo?

Nová pravidla


2+2=4

Offline

 

#79 29. 12. 2010 11:22

teolog
Místo: Praha
Příspěvky: 3497
Škola: MFF + PřF UK
Pozice: Gymnázium Přírodní škola - učitel (M, Z)
Reputace:   167 
 

Re: Pravidla

↑ Lukee:
Jen drobný překlep, na prvním řádku chybí háček ve slově soutěžích.
Jinak se mi to líbí.

Offline

 

#80 29. 12. 2010 12:14

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Pravidla

Díky, oraveno.


2+2=4

Offline

 

#81 29. 12. 2010 12:38

petrkovar
Veterán
Místo: Ostrava/Krmelín
Příspěvky: 1012
Pozice: VŠB - TU Ostrava
Reputace:   23 
Web
 

Re: Pravidla

↑ Lukee:Nová verze pravidel se mi líbí.
Díky!

Offline

 

#82 29. 12. 2010 13:29

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Pravidla

↑ Lukee: děkuji, také se mi to libí.

Jen prosím:

- o použití návrhů formulací kolegy Kondra (ne "my", ale "ostatní" apod),

- v bodě o automatech (3. závazný) bych doplnila původní úvodní větu: "Nezneužívejte prosím forum k tomu, aby vám někdo vyřešil celý váš domácí úkol". Bylo by to podkladem pro vyřazení sbírkových témat.

- zmínku o MatWiki,

- ohledně urgování témat (také návrh kolegy Kondra) - jsou k tomu ještě doporučení nebo názory?


----------------------------------------------------------
Také prosím o přidání k tématu "Pravidla" anketu ohledně návrhu, aby bylo jasné, kdo návrh přečetl, kdo souhlasil bez výhrady, kdo má výhrady, ale nepřipomínkuje nebo připomínkuje v tématu atd.

Vzhledem k počtu hlasujících v "O nás :-)" a v "ZOO" bych považovala odezvu alespoň 20 nejlepe do 40 hlasujících kolegů za vypovídající.

----------------------------------------------------------

Také termín zavedení prosím posunout - mám pocit, že část aktivních kolegů je mimo dosah vysiláček, což je v tomto pohádkovém počásí velmi správně.

Offline

 

#83 30. 12. 2010 18:43

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Pravidla

↑ jelena:

Pokud jsem snad já jedním z „aktivních kolegů mimo dosah vysílaček“, pak za sebe mohu říci, že neplánuji mít nějaké podstatné návrhy, termín konec roku kvůli mě tedy neposouvejte. Jestli jsi měla na mysli i někoho jiného, za něj pak už mluvit nemůžu :-).

Offline

 

#84 30. 12. 2010 19:21

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Pravidla

↑ BrozekP: ano, jedním z nich, vážených kolegů mimo vysiláček. Tedy jsem měla na mysli více kolegů.

Proto bych velmi uvítala anketu přilepenou k tomuto tématu (nebo k jinému tématu, netrvám na tom na tom, aby ankétu tvořil Zakladatel tématu).

Nebo jak jinak zjistime, že návrh vyhovuje aktivním kolegům? Děkuji.

Offline

 

#85 31. 12. 2010 10:16

zdenek1
Administrátor
Místo: Poděbrady
Příspěvky: 12436
Reputace:   897 
Web
 

Re: Pravidla

↑ jelena:
Připomínky ke sbírkovým tématům: Je to nepohodlné, ale mě osobně to nevadí.
Spíš mi vadí neochota tazatelů vyplodit aspoň náznak řešení.
A ze všeho nejvíc mi vadí, když začnu s tazatelem postupovat krůček po krůčku a do toho nějaký dobrák přidá kompletní řešení.

Jinak nová pravidla se mi líbí.

Přeju všem šťasný nový rok.


Pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos!

Offline

 

#86 31. 12. 2010 13:17

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Pravidla

↑ zdenek1:

Pohodový začátek nového roku přeji a děkuji za názor :-) Jsem velmi potěšena, že v tomto názoru se shodujeme.

Proto bych se pokusila (pokud dostanu pokynem) rozeslat maily aktivním kolegům, aby se předešlo zejména tomu, co Tobě (a nějen Tobě) vadí a vadí nejvíce.

U sbírkových témat bych se opět přimlouvala - doporučit materiál, případně záklaдy postupů a označit takové téma za vyřešené.

Tedy samozřejmě až doslavím příchod nového roku - za hodně starých časů bych měla vstupenku sem a právě by mi začínaly prázdniny. Dnes se spokojím, že vyšlapu tam a je konec prázdnin (hodná dceru již odjela :-(

----------------------------------------
Nejlepší novoroční film + další. texty - Mарина Цветаева, Белла Ахмадулина.

Offline

 

#87 11. 01. 2011 18:26

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Pravidla

Nasadil jsem nová pravidla. V registraci jsou rady skryté a zobrazí se až po kliknutí na odkaz. Na jednotlivé body závazných pravidel lze odkazovat se zvýrazněním toho daného bodu, stačí kliknout na křížek na konci (ale zvýraznění se provede až po znovunačtení stránky s tímto odkazem).

Časem přidám křížky k ostatním bodům a udělám ten test z pravidel u registrace. Kdyby bylo něco v nepořádku, tak pište, měnit se to stále může.


2+2=4

Offline

 

#88 11. 01. 2011 18:38

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Pravidla

↑ Lukee:

Vypadá to suprově, jen dotaz: proč je to tak úzké?

Dík.

Offline

 

#89 11. 01. 2011 18:42

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Pravidla

↑ halogan:
Protože mi to připadá přehlednější než dlouhé nudle.


2+2=4

Offline

 

#90 11. 01. 2011 23:22

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Pravidla

↑ Lukee: děkuji (i za doplněné změny), je to hezké, jen dotaz: proč to není více do středu?

Offline

 

#91 12. 01. 2011 01:40

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Pravidla

Tak jsem ještě trochu experimentoval se vzhledem a nakonec jsem to nechal zobrazené přes celou šířku, jen jsem nastavil větší horizontální okraje. Může být?

Edit: případně mě ještě napadá — mám ty hlavní nadpisy očíslovat, aby šlo na pravidla odkazovat stylem „pravidlo 2.4“? Jen by se pak nesmělo měnit pořadí jednotlivých bodů.

Ještě jeden edit: Nepřidal jsem tam zmínku o MatWiki, protože jsem nevěděl, co bych vlastně o ní měl říct…

A nakonec lze odkázat i celý blok pravidel: závazná pravidla, rady pro tazatele a rady pro odpovídajícího.


2+2=4

Offline

 

#92 17. 02. 2011 20:25

Spybot
Příspěvky: 740
Reputace:   39 
 

Re: Pravidla

Prave som si uvedomil (a ze bolo nacase), ze najnovsej verzii pravidiel je uz jedno, kolko prikladov sa pri zakladani temy v nej rozhodnem riesit. Napriek tomu mnohi stale apeluju na tazatelov, nech sa pytaju len na jeden priklad v jednej teme.

Ako to teda po novom je? Nechalo sa to na uvazeni odpovedajucich?


Per aspera ad astra. In æternum et ultra.

Užitečné vzorce  Užitečné odkazy  Konstrukční úlohy

Offline

 

#93 17. 02. 2011 21:07

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Pravidla

↑ Spybot:

Zdravím, také apeluji - zřejmě nepřesný výklad pravidla 2.

Snad můžeme poprosit o upřesnění pravidla 2 v původním smyslu.

V tomto příspěvku mám zarchivovány znění pravidel, co jsem dostala od kolegů, ještě jsem neprocházela, zda nějaká verze nechybí.

Offline

 

#94 17. 02. 2011 22:28 — Editoval Dana1 (18. 02. 2011 01:01)

Dana1
Host
 

Re: Pravidla

↑ Spybot:

Zdravím.
  Mne väčšinou vadí, keď je viac príkladov v téme, horšie sa dá orientovať v odpovediach. Jeden odpovedá na jedno, druhý na druhé, padajú otázky a neviem, ktorého príkladu sa týkajú... myslím, že je väčšia možnosť zmätkov a zbytočne sa potom stráca čas. Keď je jeden príklad v téme, len sa snažím porozumieť problému a nemusím lúštiť okolité informácie.
  Ale prispôsobím sa, ak sa povie, že to neprekáža, nebudem už nikoho kvôli viacerým príkladom v téme obháňať. Nakoniec - príspevky sú číslované. Aj keď neviem, koľko tazatelů o tom vie.
  Mali by sme asi postupovať po dohode rovnako.

 

#95 17. 02. 2011 22:31

Tychi
Příspěvky: 2463
Škola: MFF UK
Reputace:   56 
Web
 

Re: Pravidla

Mně to nevadí, pokud příklady přibývají postupně a vždy až po té, co je jeden opravdu ukončen. Dva na jedno brdo současně zadané také beru, s tím, že je vhodné pomoci vyřešit jeden a druhý nechat na tazateli. Ale samozřejmě pro další čtenáře je výhodnější mít opravdu v tématu jeden příklad.


Vesmír má čas.

Offline

 

#96 18. 02. 2011 02:15

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Pravidla

Určitě jsem pro zpřesnění bodu 2 pravidel, aby bylo jasnější, že v tématu nemá být řešeno více úloh. Jen se do úpravy pravidel v tuto hodinu nechci pouštět.

Já si myslím, že to je hlavně o tom, jak spolu komunikují zúčastnění. Pokud, jak píše Tychi, přibývají příklady postupně a stále je Tychi ochotna se tomu člověku snažit pomoct i s dalšími příklady, tak v tom nevidím problém. Pokud ale třeba já někomu odpovím, protože se mi zrovna chtělo, a on pak chce řešit další úlohu a mě už se zrovna nechce, tak je lepší, když si založí nové téma. Ve starém by se mu totiž už nejspíš nikdo nevěnoval.

V případě více předložených úloh zároveň je to myslím jasné – toto bychom měli maximálně potlačovat (až na výjimky samozřejmě, např. dotaz typu „podívejte, mám tu těchto dvacet úloh, můžete mi prosím poradit, jak k tomuto typu úloh obecně přistupovat“ je myslím v pořádku). V případě předložení více úloh nejlépe asi vybrat jednu úlohu, dát tazateli jasně najevo, že v tématu se bude řešit pouze ta jedna úloha a pro další si má založit nová témata (případně zakládat témata postupně, protože asi šest témat „diskretka“ založených okolo půlnoci není dobrá strategie, jak nám předvedl hessyk).

Offline

 

#97 18. 02. 2011 17:10 — Editoval Spybot (18. 02. 2011 17:57)

Spybot
Příspěvky: 740
Reputace:   39 
 

Re: Pravidla

A mne osobne je to uplne jedno; posobil som na roznych "poradnych" forach a nikdy mi nerobilo problem riesit aj viac otazok naraz (ak to samozrejme nebola "hustina textu"). Ale samozrejme, take pravidlo je logicke; cloveku sa asi bude chciet skor preklikavat medzi temami, nez lustit nejaky text/prispevky. Preto nemam problem sa podriadit; len som chcel zistit, kam sa to pravidlo takto nahle vytratilo.


Per aspera ad astra. In æternum et ultra.

Užitečné vzorce  Užitečné odkazy  Konstrukční úlohy

Offline

 

#98 18. 02. 2011 17:50

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Pravidla

Jsem pro jeden dotaz (úlohu) v tématu (až na obecný případ, co popisuje ↑ Pavel Brožek:).

Děkuji.

Offline

 

#99 18. 02. 2011 18:48

teolog
Místo: Praha
Příspěvky: 3497
Škola: MFF + PřF UK
Pozice: Gymnázium Přírodní škola - učitel (M, Z)
Reputace:   167 
 

Re: Pravidla

Já jsem také rozhodně pro jednznačné pravidlo jedno téma = jedna úloha.

Občas se mi stává, že na některé příspěvky s více příklady nereaguju jenom proto, že neznám odpověď na všechny příklady. Kdyby byl každý zvlášť, tak poradím s tím, na který stačím.

Offline

 

#100 25. 02. 2011 17:30

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Pravidla

Přidal jsem do druhého bodu pravidel větu:

„V jednom tématu nepředkládejte více úloh.“

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson