Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

Anketa

Jste pro lepší vykreslování TeXu?


Stačí mi mimetex, tedy současný stav

13% - 6
Bylo by to hezké, ale není to vůbec nutné

52% - 23
Velmi by mi to ulehčilo život a jsem rozhodně pro

34% - 15
Počet hlasujících: 46

#101 25. 06. 2011 14:23 — Editoval Pavel Brožek (25. 06. 2011 14:24)

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Vykreslování TeXu

↑↑ Stýv:

To pak zase nepůjde psát \d\tau (bude to házet chybu). Promyslím, co bude lepší, jestli \d_ nebo \dif.

Offline

 

#102 25. 06. 2011 14:50

Stýv
Vrchní cenzor
Příspěvky: 5690
Reputace:   215 
Web
 

Re: Vykreslování TeXu

↑ Pavel Brožek: tak se může nahradit taky \d\ za \mathrm{d}\, to snad ničemu nevadí. já jsem pro \d

Offline

 

#103 25. 06. 2011 16:07

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Vykreslování TeXu

↑ Stýv:

A co třeba

Code:

d=5+3\\d=8

vs.

Code:

x=t^2\\\d x=\frac12t\d t

V prvním případě je potřeba to ponechat tak, jak to je, v druhém nahradit. Takže bych musel spočítat počet \ před d, pokud je lichý tak nahrazovat, pokud je sudý, tak ponechat.

Napadá tě ještě nějaká komplikace?

Offline

 

#104 25. 06. 2011 16:35

Stýv
Vrchní cenzor
Příspěvky: 5690
Reputace:   215 
Web
 

Re: Vykreslování TeXu

↑ Pavel Brožek: něco takovýho už jsme jednou řešili: http://forum.matweb.cz/viewtopic.php?pid=172780#p172780

nicméně tohle nebyl ideální příklad, páč v prním případě za \d není mezera ani \, takže se nenahradí

Offline

 

#105 29. 09. 2011 22:15

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Vykreslování TeXu

↑↑ byk7:

Mělo by to už fungovat.

Offline

 

#106 02. 10. 2011 16:13 — Editoval Pavel Brožek (02. 10. 2011 16:14)

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Vykreslování TeXu

Nevíte někdo, proč se při použití $…$ vkládá kolem … toto:

\parstyle\begin{align*}\usepackage[czech]{babel}[-1,4]\end{align*}
(výsledek: http://www.matweb.cz/cgi-bin/mathtex.cgi?\dpi{140}\gammacorrection{1}\parstyle\begin{align*}\usepackage[czech]{babel}%20[-1,4]\end{align*})

a ne pouze toto:

\begin{align*}\usepackage[czech]{babel}[-1,4]\end{align*}
(výsledek http://www.matweb.cz/cgi-bin/mathtex.cgi?\dpi{140}\gammacorrection{1}\begin{align*}\usepackage[czech]{babel}%20[-1,4]\end{align*}),

tedy proč tam je to \parstyle? Zdá se mi, že to tam někdo dal (asi já) proto, že to nefungovalo bez \parstyle pro prostředí eqnarray, ale u align vynechání \parstyle zdá se nedělá žádné problémy, spíš naopak (viz Odkaz).

Offline

 

#107 03. 12. 2011 20:52

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Vykreslování TeXu

Občas potřebuji zkopírovat kus textu z cizího příspěvku (abych např. citoval, ale nechci klikat na „Citace“, protože to je zdlouhavé a musím tam znovu hledat část textu, která mě zajímá, navíc v nepřehledném kódu). Při kopírování se ale do teď LaTeXový kód zkopíroval bez dolarů (protože to měl obrázek v parametru alt bez dolarů). Změnil jsem to a nyní by mělo jít snadno zkopírovat text přímo z příspěvku i s dolary. Zkuste: $\pi\approx0$.

Offline

 

#108 03. 12. 2011 21:13

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Vykreslování TeXu

↑ Pavel Brožek:
Fajné, jen je škoda, že se takhle chová asi jen FF. Safari, Chrome a Opera mi tam místo obrázku nezkopírují nic, IE nevím. Možná by šlo nějak jednoduše naskriptovat tlačítko „Citace”, aby citoval jen označený text, pokud je nějaký text v aktuálním příspěvku citovaný.


2+2=4

Offline

 

#109 03. 12. 2011 22:56

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Vykreslování TeXu

↑ Lukee:

Bohužel to nejde ani v IE. Používám FF, takže jsem to předtím ani v jiných prohlížečích nezkoušel.

Offline

 

#110 03. 12. 2011 23:38

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Vykreslování TeXu

Všiml jsem si, že teď funguje špatně kopírování TeXu do pole pro psaní zprávy (moc dolarů), opravím to.

Offline

 

#111 16. 04. 2012 17:22

mikl3
Příspěvky: 2635
Škola: FS ČVUT (12-16, TZSI, Bc.)
Pozice: Studuji magisterske
Reputace:   78 
 

Re: Vykreslování TeXu

ahoj, prosil bych o radu, mám velký monitor, a proto jsem si zvětšil zobrazování stránek na třeba 120%, text je v pořádku, ale obrázky v texu jsou nehezky (nevím jak to říct, ale jakoby digitálním zoomem) zvětšené
nešlo by je nějak uhladit? aby to bylo více čitelné? děkuji

Offline

 

#112 16. 04. 2012 17:44

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Vykreslování TeXu

↑ mikl3:
Stručně: Nejde.
Méně stručně: Nevykreslují se špatně všechny obrázky? Pokud si zvětšíš vykreslení na 120 %, tak prohlížeč musí všechny obrázky zvětšit o 20 % a musí to dělat algoritmicky, protože obrázky se obvykle dávají na web v takovém rozlišení, v jakém se mají zobrazovat. Ačkoliv s příchodem Retina displejů u iPadů/iPhonů by se to mohlo změnit. U jiných obrázků to jen možná nejde tak lehce vidět jako u obrázků, které obsahují text/čísla.

Pomohlo by, kdybychom vygenerovali větší obrázky a pak jim uměle zmenšili velikost v HTML. Ale pokud by se to dělalo všem, tak by to bylo zbytečné plýtvání, navíc po tom zmenšení by to zase mohlo vypadat blbě a abych ještě programoval uživatelské nastavování tohoto chování… To se mi nechce.

Další možností by bylo použít na vzorce nějaký vektorový formát vzorců, ale žádný široce podporovaný vektorový formát pro obrázky nebo speciálně pro vzorce neexistuje.


2+2=4

Offline

 

#113 16. 04. 2012 17:49

mikl3
Příspěvky: 2635
Škola: FS ČVUT (12-16, TZSI, Bc.)
Pozice: Studuji magisterske
Reputace:   78 
 

Re: Vykreslování TeXu

↑ Lukee: s těmi obrázky to moc nezjistím :) nebo zjistím, ale v praxi se s tím nesetkám, protože  všechny mají velké rozlišení, nemohl bys mi prosím nějak poradit? pokud to nejde, tak prostě ne... dík

Offline

 

#114 05. 09. 2013 18:53 — Editoval Lukee (08. 09. 2013 14:54)

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Vykreslování TeXu

Máme problém s vykreslováním Texu ve starých tématech, které ještě používaly Mimetex. Celá diskuse:


jelena napsal(a):

Spíš dotaz - předpokládalo se, že "starý" TeX dozná takové újmy - nejlépe vidět např. ve starších tématech zajímavých z mat. analýzy? O \parstyle zde PavelB. píše na závěr svého editu (automaticky se nepřidává).

Pro přechod do textového režimu je nutné jednou napsat \parstyle.

Děkuji, zdravím.

Lukee napsal(a):

„předpokládalo se, že „starý” TeX dozná takové újmy” — Jaké tam jsou újmy?

„nejlépe vidět např. ve starších tématech zajímavých z mat. analýzy?” — Vypadá to, jako by to teď neznalo některé příkazy, které to dřív znalo. Nevím proč :-/. Možná máme nějakou jinou verzi nebo něco špatně nastavené? Celkově je ten Mimetex asi škaredější než býval, že?

jelena napsal(a):

↑ Lukee:"újmy" - je o hodně škaredší, než před přestěhováním, a některé příkazy nezná (i celkem běžné, např. \cdots, nebo mezeru po \left a \right vyrobí toto).

Skoro bych tvrdila, že ještě v "testovací" verzi nic takového nebylo, tedy něco "mezi" se podařilo. Starý TeX byl cca od konce 2008 do začátku 2011 (MathTeX od PavlaB.)? Chtělo by to asi nějaký systematický zásah, ale neřekla bych, že hoří :-) Tak v poklidu.

Lukee napsal(a):

Já moc nevím, co s tím :-(. Nesetkal se tu někdo jiný s tímhle problémem? On ten MimeTex má hromadu nějakých možností jak to zkompilovat, třeba by to něco z toho opravilo. Ještě je pak možnost překládat i všechny staré zápisy pomocí MathTexu, ale nevím, kolik by tam bylo nekompatibilit.

jelena napsal(a):

↑ Lukee:

určitě neporadím s problémem, v každém případě i po zavedení MathTeX "starší" TeX zůstával celkem vzhledný a nenarazila jsem na podobné problémy jako teď. Nedala by se využit idea s přesunem témat s posledním příspěvkem z období do začátku 2011, kde by se pokusil odděleně zprovoznit "stav před přestěhováním" a už by se zakonzervovalo? Myslím, že překládání starších zápisů pomocí MathTeX se řešilo a nebylo považováno za spolehlivé - viz PavlovoB. téma z období zavedení.

Asi to bude chtít samostatné téma :-)

Lukee napsal(a):

↑ jelena:
> „Nedala by se využit idea s přesunem témat s posledním příspěvkem z období do začátku 2011, kde by se pokusil odděleně zprovoznit „stav před přestěhováním” a už by se zakonzervovalo?”
To spíš ne.

> „Myslím, že překládání starších zápisů pomocí MathTeX se řešilo a nebylo považováno za spolehlivé - viz PavlovoB. téma z období zavedení.”
Vím, že to nebylo spolehlivé, ale mohlo by to být pořád lepší než současná situace.

Hlavní otázka — tuší někdo, kde je chyba a proč se to vykresluje takto? (inverzní barvy jsou tam záměrně)


2+2=4

Offline

 

#115 07. 09. 2013 14:34

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Vykreslování TeXu

Vrcholové Velitelstvo napsal(a):

Hlavní otázka — tuší někde,

to se bude těžko lokalizovat, když nemáme pořád mapu :-)

K problému - můj dotaz: bude MathTeX "překládat" staré zápisy obdobným způsobem jako člověk, když jen zápis překopíruje a znovu vloží, nebo ten systém je zcela jiný? Zkoušela jsem několik problémových zápisů jen tak překopírovat, tak problém neměl (neměl, neměl atd.), jen s \fbox měl, bylo třeba přepsat na \boxed (ale to by šlo udělat programatorsky- tak?).

Jen některé kreativity obdivuhodného Mariana nepodléhají řízení, ale to by snad šlo napravit ručně (i když ruka se mi bude třepat :-))

Těžko nás může potkat něco horšího, než dnešní stav, alespoň bude stav ujednocený. Děkuji, zdravím.

Offline

 

#116 09. 09. 2013 06:33

kaja.marik
Veterán
Příspěvky: 1915
Reputace:   57 
 

Re: Vykreslování TeXu

Lukee napsal(a):

Hlavní otázka — tuší někdo, kde je chyba a proč se to vykresluje takto? (inverzní barvy jsou tam záměrně)

Je tam divny ten rikaz \rule. To je mimetexova specialita? Protoze LaTeX  mi to nebere.

Offline

 

#117 09. 09. 2013 09:38 — Editoval jelena (09. 09. 2013 23:04)

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Vykreslování TeXu

↑ kaja.marik:

Zdravím Vás,

jak jsem "testovala" :-) tak jsem tento příkaz našla. Problémové (v aktuálním zobrazení) kódy jsem vkládala do okna u pana Forkoshe a tento zápis mi zobrazilo v pořádku i jiné (\reverse je špatně viditelné, ale po odstranění vidět dobře).

Další postřeh je, že vyhledáním přes Google obrázku se potíž zobrazuje dobře (edit - zřejmě zobrazuje obrázek z archivu - dle adresy), ale přechodem na stránku opět ne. А так. Jako vážený Moderátor máte výhodu, že do tech problémových kódu můžete přímo vstoupit, ale jak z problému vystoupit, to už nevím.

OT: jdu dnes ráno přes náměstí a na pouti tak smutně hráli píseň Nasteňky z Mrazíka Kukačku (co jiného k začátku školního roku, než "Все работаю долго без отдыха"). Přidejte někdo odkaz, prosím :-) - přidáno а obrázek poutě k zahájení školního roku.

Edit - přidány opravdu důležité odkazy :-)

Offline

 

#118 10. 09. 2013 18:46 — Editoval Lukee (10. 09. 2013 18:46)

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Vykreslování TeXu

Tak, předělal jsem všechno na MathTex. Všechny staré výrazy, které se kdysi vykreslovaly MimeTexem se teď vykreslují MathTexem. Snažil jsem se opravit co nejvíce nekompatibilit, ale všechno jsem asi nevyřešil. Navíc MimeTex byl benevolentnější a v některých starých Tex zápisech jsou chyby — třeba tam chybí }, což MimeTexu nevadilo, ale MathTexu ano.

Pokud narazíte na nějakou chybu, tak dejte vědět, budu to postupně opravovat. Ty hlavní chyby jsem snad už opravil, viz :-)


2+2=4

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson