Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#51 20. 10. 2010 20:41

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: Pravidla

V nových pravidlech je zmínka o tom, že "nejsme automat na řešení příkladů". Vzhledem ke kontextu, ve kterém je to uvedeno jsem to vždy bral jako vzkaz tazatelům  "nečekejte (a nevyžadujte), že se k vám tu ostatní budou chovat jako automat". Z tématu O nás jsem ale nabyl dojmu, že to lze chápat jako vzkaz odpovídajícím "nechovejte se jako automat". Taková interpretace má své opodstatnění, neboť automatové odpovědi mohou v extrému vést k tomu, že si tazatel zvykne že přijde, zkopíruje zadání, seřve všechny, kdo mu ihned nedají kompletní odpověď, počká si na omluvu doplněnou kompletním řešením domácího úkolu a další den přijde zase. Na druhou stranu (jak jsem psal v Onás), mi přijde kruté někomu, kdo se snaží pomoci, spílat.

Co s tím? Chceme-li druhou z uvedených interpretací, byl bych pro vydělení věty o automatech do samostatného pravidla, ze kterého bude jasné, kdy je odpověď kandidátem na vzorové řešení a kdy podkopává zdejší ideály. Zvládli byste to někdo formulovat?


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#52 20. 10. 2010 22:35

petrkovar
Veterán
Místo: Ostrava/Krmelín
Příspěvky: 1012
Pozice: VŠB - TU Ostrava
Reputace:   23 
Web
 

Re: Pravidla

↑ Kondr:První nástřel:
Snažte se na řešení spolupracovat. Nejsme automat na řešení příkladů. Žádosti o celá řešení a dotazy směřující k nepoctivosti jsou obvykle většinou uživatelů ignorovány.

Jazykově puristická připomínka:
Všiml jsem si, že většina pravidel je psána v rozkazovacím způsobu druhé osoby množného čísla: "pokládejte", "nepoužívejte". Je to osobní a čtivé.
Pravidla 3. 5. a 6. jsou psána v infinitivu i když by se v druhé osobě dala snadno sformulovat, což doporučuji.

Offline

 

#53 21. 10. 2010 09:57

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: Pravidla

↑ petrkovar: V tom mi pořád chybí adresát. Měl jsem na mysli spíše

Pokud odpovídáte na něčí dotaz, pečlivě zvaže, jak podrobnou odpověď chcete poskytnout. Kompletní odpovědi často podporují u tazatelů nepoctivost a jejich kantorům znemožňují spravedlivou klasifikaci. Váháte-li nad vhodnou odpovědí, může vám pomoci FAQ


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#54 21. 10. 2010 20:51

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Pravidla

Zdravím vás,

zkoušela jsem uvažovat:

1) nikde není uvedeno, že všechno je postaveno pouze na dobrovolně aktivitě účástníků fóra. Tedy, že jde o vzájemnou pomoc bez nároků a bez záruk. Pravidla (a popisky u jednotlivých sekcí) v dnešním znění dost svádí k tomu, že jsou nějaké "my", co budou řešít problémy formulované od "oni".  Myšlenka vzájemné pomoci a spolupůsobení není jasná - zde by se snad uplatnil návrh ↑ pana Petra Kováře:.

2) směrem k  autorům dotazů už bych asi nerozšiřovala - pravidla jsou dostačující.

↑ Kondr: až na slovo "tazatel" se mi to zdá podařené. Co bude v FAQ - tvorba vzorových příkladu, například? A jak se to vytvoří?

Nevyhlásíme nějaký termín, do kterého budou návrhy?

Pravidlo o automatech vzniklo v tomto tématu.

Děkuji.

Offline

 

#55 27. 10. 2010 00:41

Olin
Místo: Brno / Praha
Příspěvky: 2823
Reputace:   81 
 

Re: Pravidla

Nevidím důvod, proč takové pravidlo (pravidla) nezavést, na druhou stranu, nevidím ani žádné výrazné důvody, proč je zavést.


Matematika = královna věd. Analýza = královna matematiky. (Teorie množin = bohatství matematiky.)
MKS Náboj iKS

Offline

 

#56 01. 11. 2010 23:52

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Pravidla

↑ Kondr:, ↑ petrkovar:, ↑ Olin:

děkuji zá návrhy (zejména slavné "Olinovo Jasno" je dobře formulováno). Zřejmě není ani příliš velká prodpora "Pro", ani výrazné námitky "Proti".

Pokud bych se mohla přimlouvát, tak bych navrhovala rozdělit bod 4 na 2 podbody a pravidlo zavést.

Je zde už docela velký plácek, rozsahem zřejmě již přesahuje možnosti dohod. Je to spíše pravidlo návodné, nemám pocit, že by někoho nějak výrazně omezovalo. Vzorová řešení a podrobné výklady jsou přínosné a mají své místo. Nepodporování vlastní neshahy, lenosti a diletantismu také.

Pravidlo o automatech také vzniklo až skoro po 1,5 letech fungování, asi se k tomu dospělo.

Pokud bude časová možnost zorganizovat hlásování, bylo by to dobře (samozřejmě nehoří).

Děkuji a zdravím.

Offline

 

#57 04. 11. 2010 13:47

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Pravidla

Zdravím vás,

doufám, že jste ještě nezačali se zabývat formulaci podbodu pravidla 4 a organizaci hlásování. Tento svůj námět ponechám pouze k dalšímu uvážení, pokud ještě někoho dalšího zaujme. Již netrvám, ani se nepřimlouvám za zavedení.

Odůvodnění - z časových důvodů nebudu mít možnost se aktivně podílet na podpoře tohoto pravidla, ale pouze na případném úklidu v pozdních věčerních hodinách a na údržbě geometrické sbírky.

Původně jsem měla v plánu přeložit a upravit jako FAQ formulace "jak odpovídat" z mat. fóra na Východě, ale zatím jsem nenašla vhodný český ekvivalent k "халява". Pokud najdu, určitě poinformuji v jazykovém okénku, ovšem pochybuji, že vzor z Východu by měl úspěch. FAQ "Jak se ptat" je v užitečných odkazech.

Navíc kolega Stýv má daleko úžasnější návrh na vylepšení, tak se tomu prosím věnujte některý pátek.

↑ Kondr:, ↑ petrkovar:, ↑ Olin: děkuji za čas, který jste této záležitosti věnovali.

Mějte se hezky.

Offline

 

#58 06. 12. 2010 15:55

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Pravidla

Tak to bude asi zmatek. Dneska jsem si řekl, že bych mohl nějak přepsat pravidla, aby byla přehlednější a až pak jsem si všiml tohoto tématu :-). Každopádně můj výsledek si můžete prohlédnout. Záměrně jsem to rozdělil na dvě části — „Závazná pravidla“, což jsou pravidla, která bych přímo zobrazoval během registrace a „Dobře míněné rady pro tazatele“, což jsou, jak název napovídá, spíš rady, než něco, co by měl tazatel bezpodmínečně dodržovat — tyto rady bych nezobrazoval přímo u registrace, jen odkaz na ně. Vycházel jsem z toho, že čím více bodů v závazných pravidlech bude, tím méně si jich uživatel při registraci přečte.

Ještě mě napadla ďábelská myšlenka, při registraci bych povolil kliknout na „Souhlasím“ až po nějaké chvíli (třeba 10, 20 sekund), aby si uživatel ta pravidla musel alespoň prohlédnout.

Doufám, že nejsem přespříliš nekompatibilní s návrhy, které padly zde. Jde mi hlavně o návrh, co by v pravidlech mělo být, než o přesné formulace. Dále bych taky změnil design současného zobrazení pravidel, protože ta současná stránka je prostě škaredá, je to naplácané na sebe a nevypadá to hezky a ani mně samotnému by se to nechtělo číst. Srovnejte třeba s tou ukázkovou stránkou, kterou jsem tady poslal.


2+2=4

Offline

 

#59 06. 12. 2010 18:15

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Pravidla

↑ Lukee:

Ta nově pojatá pravidla se mi líbí :-). (Tedy až na to, že moderátoři znají úlohy z olympiád, nemám v plánu je studovat. Ale zůstat to tam klidně může :-))

Ještě bych byl pro to, abys tam přidal, že po sobě uživatelé nemají mazat bezdůvodně příspěvky. V poslední době se to stalo několikrát.

Já bych tvou ďábelskou myšlenku rozvinul – nedával bych časový limit, ale malý test. Stačí třeba dvě jednoduché otázky s dvěma odpověďmi na výběr, např.:

1) Kolik smíte v jednom tématu pokládat dotazů?
a) Pokud možno jen jeden.
b) Kolik uznáte za vhodné.

2) V čem Vám můžeme pomoct?
a) Můžeme Vám pomoct při řešení aktuální olympiády.
b) Můžeme Vám pomoct s přípravou na přijímací zkoušky.

Edit: Samozřejmě by se pak v případě špatné odpovědi zobrazilo zdůvodnění, proč to je špatná odpověď :-)

Offline

 

#60 06. 12. 2010 19:38 — Editoval Spybot (06. 12. 2010 21:20)

Spybot
Příspěvky: 740
Reputace:   39 
 

Re: Pravidla

Zdravim vas srdecne. Ked uz sa idu upravovat pravidla, rad by som vyjavil, co mam na srdci uz dlhsie.

↑ Lukee:
Tiez mam z novych Pravidiel dobry pocit. Navrhoval by som este zmenit farbu nadpisu "Závazná pravidla" na nejaku vyraznejsiu alebo najlepsie oramovat celu tu cast (myslim, ze by sa hodilo aj takto "podvedome" zvyraznit dolezitost toho textu). Proste to cele vytiahnut do popredia (a oddelit od casti "dobre rady") . Nech sa toho clovek naplasi a bude to musiet aspon prebehnut ocami. To ( kontrastne, zlepsujuce citatelnost) biele pozadie bude len v ramci tohto predbezneho navrhu?

Edit: A az teraz som si dokazal vsimnut, ze tie rady chces mat aj tak oddelene. V tom pripade, toto ignorujte prosim.

Tiez by som bol rad, keby sa - vzhladom na najcastejsie problemy, ktore sa tu vyskytuju - zmenilo poradie tych bodov. Napriklad, bod c. 2 (podla novych Pravidiel) sa da aj celkom vytusit (z bodu o olympiadach, napriklad) a jeho uplatnovanie je dost zriedkave. Zato porusovanie takeho bodu c. 4 tu je dennodenne a podla mna si ten bod "zasluzi" byt vyssie. Mozno detail.

Apropo, bod c. 4. Ked uz sa prerabaju pravidla, naozaj by som ocenil, keby ste pod bod 4 explicitne napisali, ze ani co by traktory padali, tazatel nesmie posielat priklady a zasahovat do cudzich, nedajboze uz vyriesenych tem. Unika mi logika, podla ktorej toto ludia robia, ved je ovela pohodlnejsie a "bezohladnejsie" zalozit si na kazdy jeden priklad svoju vlastnu temu, nez vykopavat temy mesiac/rok stare, do ktorych nasledne prispievat. Tak polovicne to sice vyplyva aj z aktualnej podoby toho bodu, no vzhladom na situacie, ake vznikaju - bordel, ktory nikto (s potrebnymi pravomocami) nestiha korigovat - by podla mna bolo vhodne jednoducho polopate to tam napisat. Urobite mi radost, lebo mi to uz pomaly vyvolava depresie.

Dalej by som drobne preformuloval bod c. 5. Je taky strohy, chladny, neosobny. Okriknut takeho siedmaka, osmaka zakladnej skoly, nech laskavo dodrzuje akusi netiketu sa asi vacsinou minie ucinku. A, priznajme si, ocakavat, ze na ten odkaz na wikipediu niekto naozaj klikne...
Jednoducho by som tam napisal, ze ked pred svojimi otazkami tazatel zapraje dobry den, prihovori sa atd., tak budu ostatni ovela radsej reagovat a de facto si tak zvysi sancu na odpoved. A myslim si, ze je to pravda.

↑ BrozekP:
Toto je ale skutocne skvely napad, uz hadam neexistuje lepsi sposob, ako ludi prinutit, aby sa do tych pravidiel naozaj pozreli. Desat sekund nuteneho citania pravidiel plus minitest. Povedal by som, ze najcastejsie porusenia pravidiel sa tykaju duplicitnych tem, viacerych dotazov v teme a posielania prispevkov do starych, uz vyriesenych tem. Toto by som tam urcite zahrnul, samozrejme chapem, ze tych bodov nemoze byt desat; naozaj len minitest.

Pevne verim, ze som tento prispevok nepresytil, no tato avizovana reformacia Pravidiel ma vytrhla z letargie a naliala do mna optimizmus, ze sa forum zase posunie niekam vyssie a bude to tu opat raz aspon o stipku lepsie.


Per aspera ad astra. In æternum et ultra.

Užitečné vzorce  Užitečné odkazy  Konstrukční úlohy

Offline

 

#61 06. 12. 2010 21:37

petrkovar
Veterán
Místo: Ostrava/Krmelín
Příspěvky: 1012
Pozice: VŠB - TU Ostrava
Reputace:   23 
Web
 

Re: Pravidla

↑ Lukee:Děkuji, nová forma se mi líbí.
Mám několik návrhů a postřehů:
1) navrhuji ubrat plyn s úsměvnou poznámkou o krutém trestu
2) opravit pád ve větě "Vyvarujte se gramatickým a stylistickým chybám".
3) navrhuji nahradit "absence diakritiky (háčky a čárky) snižuje" za čtivější "vynechané háčky a čárky snižují".
4) ↑ Spybot:Připojuji se k návrhu o záměně bodů 1) a 4)

↑ BrozekP:Vstupní test je zajímavý návrh. Otvírá celou škálu souvisejících otázek.

Offline

 

#62 09. 12. 2010 23:52

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Pravidla

↑ BrozekP:
Já ta zadání taky neznám, konec konců — jsou tam psaní moderátoři, ne administrátoři :-). Ale je to tam hlavně kvůli odstrašení, aby uživatelé pochopili, že ta zadání vždy někdo pozná a upozoní na to. Test z podmínek je zajímavý nápad, ale nevím, jestli není až moc přísný a takový opruzový.

↑ Spybot:
Tohle není nebo alespoň neměl být návhr nového designu, chtěl bych ta pravidla mít tam kde teď, akorát bych to prostě udělal nějak přehlednější, vzdušnější a prostě nějak na úrovni. Body 2 a 4 přehodím, bod 5 zkusím nějak rozepsat, aby hlavní myšlenkou nebyl odkaz někam pryč ze serveru.

↑ petrkovar:
1) Asi jo.
2) Asi mám nějaké češtinářské okno, jak je to správně?
3) OK.

Časem to změním.


2+2=4

Offline

 

#63 10. 12. 2010 00:04 — Editoval jelena (14. 02. 2011 23:40)

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Pravidla

Navazuji na problém, který jsem vyvolala a oznamovala zde bych navrhovala ještě přidat dobře míněnou radu pro odpovídající - návrh ↑ Kondr: (+předchozí debata).

+ nějaký účinný nástroj na odstranění témat=sbírek úloh. Technicky jsou problémové.

Na olympiády může být odkaz přímo v pravidlech - na téma podobné úvodnímu tématu ZŠ, SŠ, které se bude udržovat aktuální.

Také bych prosíla o souhlas Váženého Moderátora kolegy Kondra (autora původního znění) ke zmeně pravidel. Děkuji.

↑ Lukee: v užitečných odkazech máme Český slovník, na který se pan Petr Kovář vzorně odkazuje.

Děkuji za návrh pravidel a zdravím.

EDIT: umístím sem sbírku znění pravidel (3. verze), třeba se jednou bude hodit:

Offline

 

#64 10. 12. 2010 01:22

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: Pravidla

↑ jelena: Zdravím,

Lukeeho návrh považuji za rozumný, po úpravách viz ↑ petrkovar: za ještě rozumnější. Dobře míněná rada se může přidat, ikdyž si od toho moc neslibuji.


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#65 10. 12. 2010 10:05

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Pravidla

↑ Lukee:

A čekání 20 sekund neotravuje? Nevidím žádnou možnost, jak donutit uživatele, aby alespoň jednou přečetli pravidla, nějakou příjemnou cestou. A pokud si pravidla nepřečtou, tak těžko můžou vědět, že se tady na fóru zrovna preferuje zakádání nových témat (na jiných fórech je to často právě naopak).

„Vyvarujte se gramatických a stylistických chyb“

Offline

 

#66 10. 12. 2010 10:49

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Pravidla

↑ Kondr: děkuji, bez Tvého vyjádření (jako zakladatele původního znění) by to asi nešlo měnit.

Dobře míněná rada (jednoznačný odkaz) mi vyřeší problém v případě, že budu zas popadnuta záchvatem vychovatelství (jelikož mé slohovky stejně nikdo nečte, souborně to nevydám, neb Ztracené iluze, Pedagogickou poemu, a dokonce i Manifest již napsal někdo jiný a lepe).

Co mělo být v FAQ? Vzorová řešení nebo Soubor odkazů na dohody, například?

-------------------------
Kam dáme seznam technických vymožeností a také, že nepodporujeme uložení úvodních souborů ke stažení a také textů nepoužitelných pro dalšího autora (přepisování z obrázků), pokud to není dohodnuto v tématu. Obtěžuje to - zajimavý ukáz(1. soubor staženo 7x, 2 a 3 vůběc ne).

-------------------------
Jsem pro Test (něco o zafajfknutí témat by nešlo přidat jako poučku?)

Děkuji a zdravím.

Offline

 

#67 10. 12. 2010 12:02

petrkovar
Veterán
Místo: Ostrava/Krmelín
Příspěvky: 1012
Pozice: VŠB - TU Ostrava
Reputace:   23 
Web
 

Re: Pravidla

↑ Lukee:Jen pro úplnost správně je: "Vyvarujte se gramatických a stylistických chyb".
"Vyvarovat se" se pojí s druhým pádem, nikoliv se třetím.

Offline

 

#68 10. 12. 2010 12:10

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: Pravidla

Do FAQ jsem chtěl dát nějaké typické otázky (lineární algebra, analýza, statistika, ...) s odkazy na odpovídající zdroje (Olšákova online lingebra, materiály pánu Maříka a Došlého  + MAW + W|A, statistický web http://home.zcu.cz/~friesl/hpsb/tit.html, ...).

EDIT: ještě bych k "dobrým radám" přidal http://forum.matweb.cz/viewtopic.php?pid=7272#p7272 s dovětkem, že urgovat téma je vhodné až po uplynutí dvou dnů (neb se tu párkrát objevily příspěvky typu "Stále nikdo neví?" v intervalu 10min).


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#69 11. 12. 2010 01:09

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Pravidla

↑ Kondr: děkuji za upřesnění.

Asi to tak vypadá, že bude třeba mít závažná pravidla (ve kterých je jednoznačně jasno, co by mohlo být porušením - i včetně technicky problémových, obtěžujících okolností) + dobré rady pro stranu dotazující se a odpovídající.

V dobrých radách mohou být uvedeny také technické vymoženosti fóra (+ odkazy na LaTeX písek, GeoGebra prolézačky...).

Jelikož to jsem si uvědomila - jako místní veteránka si vybavím zavedení nových funkcí, problémy okolo, různé dohody apod. Ale pochybuji, že někdo z nových kolegů má zálibu ve vzpomínkovém čtení.

Proto já si představuji, že některý problém již byl formulován a dohoda byla navržena, ale do pravidel, ani nikam jinam se to nepromítlo. Potom mé požadavky působí nesrozumitelně a pan Petr Kovář mi doporučí, že mám jasně formulovat to, co již formulováno bylo. 

urgovat téma

nevím - procházím neodpovězená témata + u témat s odpovědí dívám se na autora posledního příspěvku. Jak ovšem naznačit, že téma je stale aktuální - to nevím. A jak v tématech VŠ donutit, aby se fajfkalo - už vůběc nevím.

------------------------------

Je termín, do kterého jsou přijímány připomínky k novele? Děkuji.

Offline

 

#70 11. 12. 2010 15:29

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Pravidla

Přepsal jsem to podle návrhů, snad jsem na nic nezapomněl. Zkusil jsem to zároveň předělat do současného designu a nějak to zpřehlednit. Takže nová pravidla + nová pravidlem s odkazem konkrétního pravidla (mělo by se zvýraznit první pravidlo, kdyby ne, dejte vědět). Nelíbí se mi ta pravá strana, kde nic není, ale připadá mi to i tak čitelnější, než když je to roztáhlé na celou šířku. Nová registrace by pak mohla vypadat takto, ale ještě tam chybí ten test z pravidel, ten jsem ještě nedělal.

Termín si můžeme dát do konce roku :-).


2+2=4

Offline

 

#71 11. 12. 2010 19:35

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Pravidla

↑ Lukee: děkuji.

K stávajícímu textu:

- bod ohledně označení témat za vyřešená bych prosila do "Závažných pravidel",

- pořád je stanovena hranice "nám" - "vám". Kdo jsou "my" a "oni/y"?

- slovo "tazatel" je nehezké.

Jinak nevidím nic z dobře míněných rad pro odpovídající - alespoň v návrhu. My bychom to moc potřebovali, jinak jsou zbytečné konflikty.

A také - technické vymoženosti (stačí projit sekci Připomínky, jak se postupně zavádělo) + cvičení technických vymožeností + možnost navrhnout příklad na vzorový nebo umístit do MatWiki. Také alespoň v návrhu.

Děkuji a zdravím.

Offline

 

#72 11. 12. 2010 21:58

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Pravidla

↑ jelena:
> bod ohledně označení témat za vyřešená bych prosila do "Závažných pravidel“,
OK, přesunul jsem.

> pořád je stanovena hranice "nám" - "vám". Kdo jsou "my" a "oni/y“?
Jak jinak to napsat? Definovat na začátku, kdo je „my“ a kdo „vy“ se mi zdá zbytečné a takhle to zní hezky osobně, nezní to moc formálně.

> slovo "tazatel" je nehezké.
Jaké jiné zvolit?

> Jinak nevidím nic z dobře míněných rad pro odpovídající - alespoň v návrhu
Jo, ještě to projdu a něco brzy sepíšu.

Upravil jsem jen stránku Nová pravidla, stránka registrace zůstala neupravena.


2+2=4

Offline

 

#73 11. 12. 2010 23:06

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: Pravidla

Třeba takto:

3. Vždy se snažte alespoň zběžně naznačit váš vlastní pokus a řešení předložených příkladů. Fórum není automat na řešení příkladů a čím menší ochotu řešit příklad ukážete vy, tím menší ochotu řešit příklad ukáží ostatní. #
   6. Bere v potaz, že pokud vám tu někdo pomáhá s vašim problém, dělá to ve svém volném čase a z vlastní dobré vůle. Proto se k ostatním uživatelům, prosím, chovejte slušně. Může vám pomoci souhrn rad v článku netiketa. #

K tazatelům:

Dobře míněné rady: jak klást dotazy.

a pak jak psala Jelena, přihodit

Dobře míněné rady: jak odpovídat.


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#74 12. 12. 2010 15:14

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Pravidla

Zpracoval jsem další připomínky, opravil jsem současné texty podle Petra kováře, který mi psal email a kterému tímto děkuji a přidal jsem tam část pro odpovídající. Zatím tam toho moc není, nevím co ještě bych tam měl psát. Do rad pro tazatele jsem přidal bod 7) o uploadu. ↑ jelena: výše zmiňovala GeoGebru, co se tím myslí? Pokud máte nápad, co přidat do poslední části, sem s nimi. Stejně tak přijímám gramatické úpravy :-).

Nová pravidla


2+2=4

Offline

 

#75 12. 12. 2010 18:38

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Pravidla

↑ Lukee:

Téma s problémy okolo GeoGebry založil kolega BakyX a může sloužit podobně jako LaTeX písek.

Jinak z místních dohod bylo:

Kompletní řešení z více úhlů pohledů - kdy kompletní řešení má smysl (a jak kompletní má být) - i směrem k případnému umístění na MatWiki.

Oznámení o řešení- aby se zabránilo mrhání síl, času a tako se předešlo duplicitním příspěvkům v tématu.

Správná vs. špatná řešení - pokud je to jen pokus, odpovídající není si jistý, ale má zájem o řešení (mé chyby nejsou důsledkem pokusů, ale nečeho jiného - omluva).

Upload - nevím, jaký je názor ostatních na stažení souborů z různých uložišť (pro mne je to obtěžující, pokud si to vyloženě nedohodnu), občas to ani nejde.

A ještě o nemázání obsahů příspěvků, ale o preference skrývání do "hide" s poznámkou.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson