Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 06. 11. 2012 11:05

Arabela
Příspěvky: 1927
Reputace:   181 
Web
 

"Uhol odrazu" dvojnásobný

V jednej staršej českej učebnici matematiky som objavila túto zaujímavú úlohu:
V rovine je daná priamka p a dva rôzne body A, B v tej istej polrovine ohraničenej priamkou p. Nájdite na priamke p bod C taký, aby polriamka CB zvierala s priamkou p dvojnásobný uhol oproti uhlu, ktorý zviera s priamkou p polpriamka CA.
Čo vy na to?


server.gphmi.sk/~domanyov

Offline

 

#2 06. 11. 2012 11:21

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: "Uhol odrazu" dvojnásobný

Zdravím,

asi využila bych osovou souměrnost a vlastnosti středových a obvodových úhlů.

Mám prosbu - pokud to jsou úlohy zajímavé, tak zde jsou sekce "Zajímavých" v dolní polovině fóra. Tam nemám námitky, pokud je úloha formulována jako výzva pro ostatní, tedy "Co vy na to?". Jinak trvám(e) na dodržení jisté formy příspěvků dle pravidel. Děkuji za pochopení.

Celkem brzo zjistíš, že jsem strašně protivná osoba :-)

Offline

 

#3 06. 11. 2012 11:56

Arabela
Příspěvky: 1927
Reputace:   181 
Web
 

Re: "Uhol odrazu" dvojnásobný

Ahoj↑ jelena:,

ak som to teda správne pochopila, "založiť novú tému" znamená zadať problém, ktorý neviem vyriešiť, a nie taký, ktorý vyriešiť viem, ale zdá sa mi zaujímavý aj pre ostatných... Tak?


server.gphmi.sk/~domanyov

Offline

 

#4 06. 11. 2012 12:38

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: "Uhol odrazu" dvojnásobný

↑ Arabela:

já to tak beru (také podle popisků pod názvy sekcí), že až do "Připomínek a nápadů" je školní sekce Matematika ZŠ, SŠ, VŠ + související předměty, kde se očekává maximum aktivity ze strany autora tématu, který potřebuje pomoc se školním problémem.

Naopak - v Zajímavých můžeš mít téma s pěknou úlohou, u které řešení znáš, ale také neznáš, ale víš, že může být také pro ostatní netradiční, zajímavá.

Sekci Zajímavých prohlíží více kolegové s matematickou zdatnosti, vzděláním, kdo se účastní olympiád apod. Tedy na jednou stranu dokážou vymyslet pěkné řešení, na druhou stranu bez problému odhalí, zda někdo se jen pokouší přivolat více pozornosti k běžné školní úloze nebo zneužit sekci pro řešení úlohy aktuální olympiády.

"Nové téma založit" lze v každé sekci, až na Vzorové - tam jde jen Moderátorům (myslím :-)

Offline

 

#5 06. 11. 2012 13:10

Arabela
Příspěvky: 1927
Reputace:   181 
Web
 

Re: "Uhol odrazu" dvojnásobný

↑ jelena:
Ďakujem za odpoveď. Úlohu s "dvojnásobným uhlom odrazu než je uhol dopadu" pokladám za zaujímavú. Mne sa ju podarilo vyriešiť, a to pomerne jednoducho. Využila som jeden nápad a potom sa konštrukcia už ľahko zdôvodnila pomocou zhodnosti trojuholníkov... Myslíš, že by ju bolo možné zaradiť ku zaujímavým matematickým úlohám?


server.gphmi.sk/~domanyov

Offline

 

#6 06. 11. 2012 13:52

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: "Uhol odrazu" dvojnásobný

↑ Arabela:

přesunula jsem, snad dobře :-) Mám však dojem, že tuto úlohu jsem musela v nějaké nedávní době vidět.

Jinak tak - daleko více podpořím debaty nad úlohou pro vás zajímavou, i nad vtipnou obměnou standardní úlohy, třeba nad zadáním, ke kterému se váže literární příběh nebo něco podobného, než "vůbec nevím jak na to" a podobně.

Zdárnou debatu přeji.

Offline

 

#7 06. 11. 2012 14:39

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: "Uhol odrazu" dvojnásobný

Mám však dojem, že tuto úlohu jsem musela v nějaké nedávní době vidět.

našla :-)

Offline

 

#8 06. 11. 2012 14:45

Arabela
Příspěvky: 1927
Reputace:   181 
Web
 

Re: "Uhol odrazu" dvojnásobný

↑ jelena:
Ďakujem. Tú geometrickú úlohu som videla v učebnici z roku 1940 alebo tak nejako... Presné znenie nemám momentálne k dispozícii, ale podstata je v tom, čo som napísala.
Inak, podaktorí návštevníci matfóra sa naozaj nenamáhajú a nevyvíjajú žiadnu snahu - naozaj ich v takom prístupe netreba podporovať...:)


server.gphmi.sk/~domanyov

Offline

 

#9 06. 11. 2012 15:05

Arabela
Příspěvky: 1927
Reputace:   181 
Web
 

Re: "Uhol odrazu" dvojnásobný

↑ jelena:
Som prekvapená, že nikto neprišiel na jednoduché riešenie, ktoré napadlo mňa!...


server.gphmi.sk/~domanyov

Offline

 

#10 06. 11. 2012 18:47

Anonymystik
Příspěvky: 585
Reputace:   45 
 

Re: "Uhol odrazu" dvojnásobný

↑ Arabela:


"Do you love your math more than me?"   "Of course not, dear - I love you much more."   "Then prove it!"   "OK... Let R be the set of all lovable objects..."

Offline

 

#11 06. 11. 2012 19:43 — Editoval Arabela (06. 11. 2012 19:44)

Arabela
Příspěvky: 1927
Reputace:   181 
Web
 

Re: "Uhol odrazu" dvojnásobný

Ahoj ↑ Anonymystik:,
áno, toto je presne moje riešenie... Stálo to dosť nákresov, premýšľania a predstavivosti, ale podarilo sa. Najskôr som si urobila A', keďže mi úloha silne pripomínala úlohy na osovú súmernosť. Potom som si uvedomila vrcholový uhol k uhlu $\beta $. Potom tri zhodné trojuholníky ATC, A'TC a A'UC (v Tvojom označení). Potom som hľadala bod U v rovnakej vydialenosti od A' ako bod T (kružnica), potom pri U musí byť pravý uhol (dotyčnica ku kružnici)...
No proste, je to ono!
Ale ďakujem za Tvoje riešenie.


server.gphmi.sk/~domanyov

Offline

 

#12 08. 11. 2012 17:12

vanok
Příspěvky: 14454
Reputace:   741 
 

Re: "Uhol odrazu" dvojnásobný

Generalisacia

Skuste dokazat este toto

V rovine je daná priamka p a dva rôzne body A, B v tej istej polrovine ohraničenej priamkou p. Nájdite na priamke p bod C taký, aby polriamka CB zvierala s priamkou p stvornásobný uhol oproti uhlu, ktorý zviera s priamkou p polpriamka CA.

A potom urcite vsetki mozne konstruhovatelne  nasobky uhla dopadu,
Poznamka: na tuto otazku nemam (zatial) ziadny vseobecny dokaz


Srdecne Vanok
The respect, the politeness are essential qualities...and also the willingness.
Do not judge the other one.
Ak odpovedam na nejaku otazku. MOJ PRINCIP NIE JE DAT ODPOVED ALE UKAZAT AKO SA K ODPOVEDI DOSTAT

Offline

 

#13 08. 11. 2012 20:09

check_drummer
Příspěvky: 4637
Reputace:   99 
 

Re: "Uhol odrazu" dvojnásobný

↑ vanok:
Ahoj, zrovna toto mě dnes napadlo a řekl jsem si, že bych to sem umístil. Leč předběhl jsi mě. :-)


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#14 10. 11. 2012 22:42

Arabela
Příspěvky: 1927
Reputace:   181 
Web
 

Re: "Uhol odrazu" dvojnásobný

Zdravím ↑ vanok:,
skúšala som ten štvornásobný "odraz", ale nič sa mi zatiaľ nepodarilo... A ako sa v tom darilo Vám?


server.gphmi.sk/~domanyov

Offline

 

#15 10. 11. 2012 22:43

Arabela
Příspěvky: 1927
Reputace:   181 
Web
 

Re: "Uhol odrazu" dvojnásobný

Zdravím ↑ check_drummer:,
skúšala som ten štvornásobný "odraz", ale nič sa mi zatiaľ nepodarilo... A ako sa v tom darilo Vám?


server.gphmi.sk/~domanyov

Offline

 

#16 11. 11. 2012 01:34 — Editoval Anonymystik (11. 11. 2012 01:38)

Anonymystik
Příspěvky: 585
Reputace:   45 
 

Re: "Uhol odrazu" dvojnásobný

↑ Arabela: Zdravím. Zkoušel jsem na to různé zbraně syntetické geometrie (a to i GeoGebru) a přiznávám, že jsem poražen. Pak jsem zkusil i zbraně hrubé síly (převést problém pomocí součtových vzorců pro tangens na algebraickou rovnici) a vyšla mi rovnice 6. stupně (snad jsem neudělal chybu). Není to tak sice asi úplně důkaz neřešitelnosti, protože i rovnice 6. stupně může pro některé kombinace parametrů být pomocí pravítka a kružítka řešitelná, ale rovnice vypadá natolik zrůdně (obsahuje nesoudělné mocniny), že věřím tomu, že řešení neexistuje. Proto prosím kolegy vanok a check_drummer, pokud řešení znají (pomocí pravítka a kružítka), aby ho sem dali, už kvůli ukojení mojí zvědavosti (nebo popřípadě aspoň hint, jak k němu dojít). Díky.

P.S.: Osobně si myslím, že pokud obecné řešení existuje, bude nějak používat iteraci a indukcí dostaneme, že lze najít bod pro (2^n)-násobný úhel odrazu.


"Do you love your math more than me?"   "Of course not, dear - I love you much more."   "Then prove it!"   "OK... Let R be the set of all lovable objects..."

Offline

 

#17 11. 11. 2012 21:14

check_drummer
Příspěvky: 4637
Reputace:   99 
 

Re: "Uhol odrazu" dvojnásobný

↑ Anonymystik:
Ahoj, přiznám se, že řešení neznám. Ale přišlo mi to jak odocela pěkné zobecnění té úlohy.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#18 11. 11. 2012 23:26

vanok
Příspěvky: 14454
Reputace:   741 
 

Re: "Uhol odrazu" dvojnásobný

↑ Anonymystik:,
Ja som si myslel, ze mam riesenie, ale pri kontrole som prisiel na to, ze bolo chybne.
Tak ide stale o nevyrieseny problem.


Srdecne Vanok
The respect, the politeness are essential qualities...and also the willingness.
Do not judge the other one.
Ak odpovedam na nejaku otazku. MOJ PRINCIP NIE JE DAT ODPOVED ALE UKAZAT AKO SA K ODPOVEDI DOSTAT

Offline

 

#19 25. 11. 2012 16:51 Příspěvek uživatele vanok byl skryt uživatelem vanok.

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson