Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

Anketa

V tématu odkaz zde z 2. příspěvku Jelena měla zmoderovat:


autora tématu superklobasu

46% - 6
kolegu marnese

7% - 1
kolegu Jj

7% - 1
kolegu Lukáše M.

7% - 1
někoho jiného

0% - 0
mám jiný názor (uvedu v tématu)

0% - 0
je mi to jedno

0% - 0
měla se jit projit po Opavě, protože Lážov je daleko

30% - 4
Počet hlasujících: 13

#1 02. 12. 2012 18:53

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Moderování fóra

Zdravím vás,

než odstraním radostné osvětlení u příležitosti 6. výročí fóra, rada bych se kolegů na fóru zeptala na případné připomínky a návrhy k moderování fóra.

Pokud z vašich reakcí se podaří sestavit i soubor otázek do ankety, tak bych to zrealizovala a k tématu později přidala. A pokud nechcete něco sdělit veřejně, tak mi to, prosím, pošlete PM (i případně otázky do možné ankety). Kompletní znění vašich PM shromáždím postupně v sekci pro moderátory.

Děkuji, mějte se.

Jelena.

Offline

 

#2 08. 06. 2013 12:05 — Editoval jelena (09. 06. 2013 21:31)

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Moderování fóra

Zdravím,

prošla jsem toto téma, za které kolega Lukáš M. dostal bojovou trofej (čímž zvýšil své kvalifikační předpoklady jednou být Moderátorem :-)) Tak jsem do 1. příspěvku vložila anketu, hlasujte, prosím (předpokládám, že znění pravidel a doporučení pro dotaz a odpověď znáte). Děkuji.

OT: pojďme již konečně rozdělit sekci VŠ :-)

Edit: zhodnocení provedu cca ve čtvrtek (věřím, že se do té doby již bude všemi uviděno).

Offline

 

#3 16. 06. 2013 23:07

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Moderování fóra

Zdravím,

slíbila jsem provést vyhodnocení dotazníku, provádím :-) Předně děkuji všem 7 zúčastněným a také děkuji, že stále chápete, že chození přes Opavu má přednost (dnes jsem v chození byla nad míru kreativní - pod pravou paži keyboard, v levé ruce květináč se slunečnici) - tato volba má 3 hlasy (včetně mého).

3 hlasy dostalo moderování autora tématu superklobasy - ano, měl být napomenut, ale včas.

Aktuálně vidím, že rychlost moderování silně zaostává za rychlosti ochotných odpovídajících na každou otázku, byť pravidla nerespektuje. Potom bych vnímala zásah Moderátora ani tak proti "línému lemplovi" (c), jako ochranu tématu od příliš horlivé aktivity ochotných kolegů. A takový zásah bych nevnímala jako správný a vím, že od vás není za správný považován - viz názor kolegů Jarrro a musixx.

1 hlas dostalo moderování kolegy Jj - ano, nabízet uživateli s VŠ v profilu nejen kompletní dosazení hodnot do vzorce, ale i jejich výpočet, je nepodporující dobrou radu. Věřím, že kolega Jj toto téma četl a do budoucna spíš nabídne překontrolování dosazení, než, že bude vlastnoručně dosazovat.

Za sebe mohu říci, že bych chtěla slyšet od aktivně odpovídajících kolegů, jaký rozsah moderování jste ochotní podpořit a co již pro vás je příliš omezující a nepříjemné.

Stávající pravidla a dobré rady se mi jeví jako dostačující, větší tvrdost vůbec není nutná. Na druhou stranu pokud ze strany odpovídajících je nerespektování pravidel a rad, tak jsou pouze pár písmen a ničemu neprospívají (zejména 2. věta ztrácí smysl).

Již jsem navrhovala a ještě jednou navrhnu změnit v 6. bodě pravidel:


Pomáháme vám z dobré vůle ve volném čase, proto se, prosím, chovejte slušně. Stačí, když budeme všichni dodržovat netiketu

na

"V tématech diskutujeme z dobré vůle ve volném čase a chováme se navzájem slušně. Stačí, když budeme všichni dodržovat netiketu".

A pozměnit v popisku sekce Fyzika část "Máte-li problém s fyzikou, zde ho vyřešíte!", protože neplatí na něco méně slibné.
Na závěr připomenu místní folklor a některé návrhy a dohody:

O více příspěvcích v tématu
Závěry ze sekce Moderátorů (2 roky zpět)

Děkuji :-)

Offline

 

#4 31. 05. 2014 12:46

gadgetka
Příspěvky: 8562
Škola: Gymnázium Nové Město na Moravě (1985)
Pozice: maminka
Reputace:   462 
 

Re: Moderování fóra

Zdravím,
reaguji k diskuzi http://forum.matweb.cz/viewtopic.php?id=74930

Též zapomínám zdravit, většinou to dopíši při doplnění komentáře, někdy to nedopíši vůbec. Snažím se řešit matematiku a ne pozdravení. Nakonec, od mala nás učili zdravit jen ty, co známe. Z tazatelů, kterým jsem kdy odpovídala znám blíže tak dva online a jednoho osobně. A když už je tu nastavena slušnost s pozdravením na začátku, proč poděkování za poděkování vyřešení dotazu je bráno jako komentář mimo téma a není dovolen... když mi někdo poděkuje, já mu odpovídám již soukromou zprávou, abych nenarušovala chod tohoto fóra...


Nejsem učitelka, proto matematiku neučím, ale přímo ji řeším...

Offline

 

#5 31. 05. 2014 13:15

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Moderování fóra

Zdravím,

↑ gadgetka:

děkuji za komentář (v dotyčném tématu také přidám). Se zdravením - nežeňte to, prosím, do extrémů. Zde mám - co se považuje za slušný a vstřícný příspěvek.

Jelena napsal(a):

Osobně - přímo výskyt pozdravu nepovažuji za nezbytně nutný - pokud je jinak příspěvek psán ve vstřícném a slušném tonu, tak je to také v pořádku. Zde jsem vysvětlovala, proč nezačínám své příspěvky "Hele" :-).

Snad poznáte rozdíl mezi a) a b)

A když už je tu nastavena slušnost s pozdravením na začátku, proč poděkování za poděkování vyřešení dotazu je bráno jako komentář mimo téma a není dovolen... když mi někdo poděkuje, já mu odpovídám již soukromou zprávou, abych nenarušovala chod tohoto fóra...

Jak se na to přišlo, prosím? Děkuji.

Nakonec, od mala nás učili zdravit jen ty, co známe.

:-) v Opavě se zdraví v trolejbusu, v obchodě, na úřadech - taková ostuda to byla, když jsem nepozdravila kolegu Hanise.

Jinak v předchozím příspěvku navrhuji změnu 6. pravidla, aby bylo více oboustranné a aby ten, kdo odpovídal, neměl pocit, že je víc, než autor dotazu (a aby bylo jasné, že se diskutuje, ne poskytování pomocí).

Offline

 

#6 31. 05. 2014 14:32

gadgetka
Příspěvky: 8562
Škola: Gymnázium Nové Město na Moravě (1985)
Pozice: maminka
Reputace:   462 
 

Re: Moderování fóra

jelena napsal(a):

Jak se na to přišlo, prosím? Děkuji.

Mám to zažité v paměti od doby, kdy jsem sem začala chodit. Těžko už budu dohledávat vlákna, kde jsem se s tím setkala.

A ještě si dovolím připomínku. Nelíbí se mi reakce, které jsou vysloveně zesměšněním těch, co se ptají na matematický problém. Nikdo není dokonalý, někomu jde matematika, jiný umí perfektně postavit dům, či ušít šaty. Už jsem se tu s takovým nadřazeným chováním ze strany moderátorů setkala, a nedělá mi to dobře na duši.

Nebo například stran chybování těch, co radí. Všichni chybujeme. Nevidím na tom nic špatného. A někdy se nestačím divit, jaké ostré reakce ostatních na to vzniknou. A vzápětí ten, co měl nepříjemný komentář, udělá též chybu, ale přejde to bez povšimnutí...

v Opavě se zdraví v trolejbusu, v obchodě, na úřadech

I na Vysočině! :)  Ale jako srovnání se zdravením na matematickém fóru mi to přijde hodně divné...

A na závěr:
Není na světě člověk ten, aby se zavděčil lidem všem... :)


Nejsem učitelka, proto matematiku neučím, ale přímo ji řeším...

Offline

 

#7 31. 05. 2014 14:59

marnes
Příspěvky: 11183
 

Re: Moderování fóra

↑ jelena:
Taky záleží na výběru ukázky

http://forum.matweb.cz/viewtopic.ph … 68#p429168   :-)


Jo. A na začátku vás zdravím.

Offline

 

#8 31. 05. 2014 15:51

Andrejka3
Moderátor
Příspěvky: 1994
Škola: PŘF UP Olomouc (2015)
Reputace:   119 
 

Re: Moderování fóra

Zdravím.
Může se tu psát na rovinu a konkrétně? Přečetla jsem si http://forum.matweb.cz/viewtopic.php?id=74930 a novou diskuzi v tomto vlákně. Přesto nechápu o co jde, snad jen, že se to týká možná zdravení.


What does a drowning number theorist say?
'log log log log ...'

Offline

 

#9 31. 05. 2014 16:15

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Moderování fóra

↑ Andrejka3:

Zdravím, to se tak nějak rozvinulo - kolega včera během 5 minut umístil (dle mého) písemnou práci - viz poslední témata a tak nějak jsme se dostali k poměru "vstupní dotaz"/"reakce".

Nakonec vidím (konečně) i další připomínky k práci moderátorů, což je dobře, jen bych přivítala i konkrétní odkazy uvedených "nešvarů" - viz kolegyně ↑ gadgetka:.

Ohledně děkování na závěr, reakce na poděkování a dokonce i OT v tématech, když je vyřešené - určitě to nijak omezováno nebylo (dokonce ještě Pavel B. povolil OT v tématu po dořešení) Jediné snad, že další reakce se nepřidává z vědomí, že se téma někoho dalšího posune na další pozici v tématu. Tak se to snad řeší označením tématu + reputace.

↑ marnes:  i v odkazu je přidán dotaz k textu úlohy.

Až budete mít čas a náladu, dejte, prosím, pár příkladů, kde se má moderátorská práce napravit. Děkuji.

Offline

 

#10 31. 05. 2014 16:15

hroch2
Příspěvky: 205
Reputace:   
 

Re: Moderování fóra

↑ Andrejka3:


Týka sa to (myslím) toho, že Jelena za určité veci niekoho karhá a iného nie, čo ona popiera, hoci evidentne je to tak.

Neprekvapilo by ma, keby sa marnes cítil kvôli tomu nepríjemne (napomínanie dlhoročného prispievateľa) a ďalej na fóre neisto, lebo veď keď nevieš poriadne čo áno a čo nie, ťažko sa niečo robí (a tým sa vyhýba zosmiešňujúcemu napomínaniu).

Offline

 

#11 31. 05. 2014 16:30

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Moderování fóra

↑ hroch2:

Zdravím a prosím, přidej někoho z kolegů konkrétně, že jsem ho (ji) nekárala. Máme celkem přes 22 tis. uživatelů, je možné, že mi někdo vypadl z dohledu. Ale jak jsem psala - mám dost příspěvků v sekci Připomínek, co slouží k oslovování uživatelů fóra, tak moc dobře nevím, co jsem popřela a co je evidentní.

Já souhlasím, že napomínání příjemné není - ale jak lze připomenout pravidla a doporučení? Přes PM - nepovažuji za vhodné. Děkuji.

Offline

 

#12 31. 05. 2014 16:47

hroch2
Příspěvky: 205
Reputace:   
 

Re: Moderování fóra

↑ jelena:


Celá táto "debata" je trápna.

Dôkazov je veľa, vyhľadávať ich nebudem.

Samozrejme, že nemôžeš upozorňovať všetkých, ale potom by si nemala upozorňovať nikoho.

O tom to je.

Evidentne tomu nerozumieš, takže debaty o tom zmysel nemajú.

Skutočne škoda času.

Offline

 

#13 31. 05. 2014 16:52

zdenek1
Administrátor
Místo: Poděbrady
Příspěvky: 12436
Reputace:   897 
Web
 

Re: Moderování fóra

↑ jelena:
To "kahrání" se nejspíš týká mně.


Pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos!

Offline

 

#14 31. 05. 2014 17:24

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Moderování fóra

↑ zdenek1:

:-) a prosím, chystá se vás být více, "nepokarhaných"? Že byste se seřadili do oddílu a že bych hromadně "pokarhala" (např. vývěskou na Nástěnku).

U Tebe splněno i s pravítkem za nereagování. Další, prosím :-)

hroch2 napsal(a):

Dôkazov je veľa, vyhľadávať ich nebudem.

ano, debata celkem trapná.

Offline

 

#15 31. 05. 2014 17:33

hroch2
Příspěvky: 205
Reputace:   
 

Re: Moderování fóra

↑ jelena:



Irónia Ti pomáha, však?

Ale k podstate mlčíš.

Samozrejme, že nemôžeš upozorňovať všetkých, ale potom by si nemala upozorňovať nikoho.

Najdôležitejšie je vyhrať.

Ha ha.

Offline

 

#16 31. 05. 2014 18:04

gadgetka
Příspěvky: 8562
Škola: Gymnázium Nové Město na Moravě (1985)
Pozice: maminka
Reputace:   462 
 

Re: Moderování fóra

jelena napsal(a):

jen bych přivítala i konkrétní odkazy uvedených "nešvarů" - viz kolegyně ↑ gadgetka:.

Tak např.:
http://forum.matweb.cz/viewtopic.php?id=58033
http://forum.matweb.cz/viewtopic.php?id=51067

Takhle si slušné chování opravdu nepředstavuji...


Nejsem učitelka, proto matematiku neučím, ale přímo ji řeším...

Offline

 

#17 31. 05. 2014 19:57

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Moderování fóra

hroch2 napsal(a):

Najdôležitejšie je vyhrať.

ne, nejdůležitější je nezačínat hrát.

↑ gadgetka:

děkuji, uznávám, to jsme s naturalizmem přehnali (ale raději bych viděla nějaký můj přešlap).

------------------------
Pokud máme v tématu o něčem diskutovat, tak o věcných připomínkách ke kvalitě a záměrům moderování. Jinak nevidím o čem. Děkuji.

Offline

 

#18 31. 05. 2014 23:55

misaH
Příspěvky: 13430
 

Re: Moderování fóra

↑ jelena:

Veď to sú pripomienky ku kvalite moderovania fóra.

Zdenek Ti ukazuje, že skutočne niektorých karháš za určité priestupky len výnimočne (ak vôbec), ale to podľa Teba dôležité nie je, hoci predtým si žiadala "dôkaz".

Gadgetka Ti  ukazuje, že na fóre sa dejú hrubosti a Ty napíšeš, že sa Ťa to netýka a stále žiadaš nejaké konkrétnosti k moderovaniu. Nechápeš, že to je ten Tvoj prešľap. Riešiš smiešnosti s pozdravom, ale hrubosti nechávaš
nepovšimnuté.

Ďakujem.

Offline

 

#19 01. 06. 2014 10:51

janca361
.
Příspěvky: 3284
 

Re: Moderování fóra

Také se vyjádřím k pozdravům. Přiznám se, že když odpovídám, ta, většinou nezdravím - výjimkou jsou snad jen témata, která oživuju po nějaké době. Za takové chování mě už vanok pokáral, ale obávám se, že se nezměním ;) Na jednu stranu je to ode mne velmi neslušné, když vyžaduji, aby tazatelé při zakládání tématu zdravili a já pozdrav neopětuji.

Jinak poslední dobou se mi zdá, že poradců je tu docela dost a vždy přijdu, tak většina témat je již s odpovědí. Přiznám se, že taková témata většinou neprocházím, což je asi chyba, ale stejně zasahovat do takových témat?

Můj druhý postřeh je, že tlačítko nahlásit se téměř vůbec nepoužívá. Co vidím upozornění, tak se jedná o žádosti vanoka o přesunutí něčeho do zajímavých úloh. Čekala bych, že se bude využívat více a to i tazateli, rádci či náhodně kolem jsoucími k tomu, aby bylo upozorněno na nějaké problémy a ne, že se bude čekat až projde někdo z moderátorů okolo.

Doufám, že jsem smysl této debaty pochopila.

Offline

 

#20 01. 06. 2014 12:10

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Moderování fóra

↑ misaH:

děkuji. Že by kolegovi Zdeňkovi chybělo mé napomínání ve větším rozsahu - o tom pochybuji (viz kolegův podpis, který přidal po některém mém (?) záchvatu pořádkumilovnosti). Ale pokud chce být napomenut - tak aktuálně za skloňování zájmena "já" :-)

týká mně.

Kolegů, co odpovídají, moc není a to, co je podstatné směrem k podpoře pravidel a doporučení jsem snad průběžně sdělila každému. Proč se více zaměřuji na kolegy, co odpovídají? Protože i v reálu není možné podstatným způsobem ovlivnit chování "klientů" - zde autorů dotazů (i když se snažím(e)), ale hodně jde ovlivnit postojem odpovídajících.

Ale postoj části z vás je takový, jaký je, vám to vyhovuje, tedy bych působila proti vám a to vhodné není a nebude mít odezvu. Nápř. vám sbírka stejných odpovědí nevadí, no tak v pořádku.

↑ janca361:

Prosím Tebe, příště nebuč na pozdrav ani v případě, že úvodní autor ani nezabučel. Pozdrav normálně - pokud nebude rozumět, tak co se dá dělat.

------------------------------------------

Téma samozřejmě není o zdravení - pokud účastníkům fóra nevadí odpovídat v tématu, které není dle pravidel a nepovažuji za potřebné ani ho oznamovat pro doplnění komentáře Moderátora (to jsme řešili, že není nejvhodnější, když na pravidla upozorňuje nemoderátor), potom každý můj příspěvek (mimo odpověď na dotaz) vyvolá výsměch a komentář k mé nechápavosti.

Odpověď na dotaz samozřejmě výsměch také vyvolá, co já a matematické fórum? :-)

Tedy tlačítko "Nahlásit" máte a pokud budete potřebovat, tak ho použijte. Zdravím.

Offline

 

#21 01. 06. 2014 12:45

jarrro
Příspěvky: 5465
Škola: UMB BB Matematická analýza
Reputace:   303 
Web
 

Re: Moderování fóra

podľa mňa by mali byť pýtajúci sa a odpovedajúci natoľko uvedomelí aby na presnú a dobre zaradenú a okomentovanú otázku nepotrebovali pravidlá, ale vlastný rozum


MATH IS THE BEST!!!

Offline

 

#22 01. 06. 2014 13:18

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Moderování fóra

↑ jarrro:

za co jsi můj favorit :-)

Zbývá nastavit při registraci otázku na testování dostatku vlastního rozumu (to bych určitě svého času registraci neprošla). Však si vzpomeň - až do kolegy Kondra jsme byli bez pravidel a ani potom se to moc nehrotilo.

Nakonec z matematického hlediska toto téma je zcela jasné a jednoznačné :-)

↑ janca361:

na Nástěnku jsem sice vylepila, ale ještě i tak: gratuluji k maturitě!

Offline

 

#23 01. 06. 2014 13:31

jarrro
Příspěvky: 5465
Škola: UMB BB Matematická analýza
Reputace:   303 
Web
 

Re: Moderování fóra

jelena napsal(a):

↑ jarrro:

za co jsi můj favorit :-)

Zbývá nastavit při registraci otázku na testování dostatku vlastního rozumu (to bych určitě svého času registraci neprošla). Však si vzpomeň - až do kolegy Kondra jsme byli bez pravidel

a bolo vtedy zle? tak isto podľa mňa kto sa chce správať slušne a aj rozmýšľať prípadne hľadať pred napísaním na fórum tak spraví bez toho aby to bolo v pravidlách a kto len nakopíruje zadania do prvej témy na ktorú narazí si ich ani po upozornení neprečíta a odíde preč


MATH IS THE BEST!!!

Offline

 

#24 01. 06. 2014 16:40

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Moderování fóra

↑ jarrro:

nebylo zle ani tehdy, ani teď :-) Ale nikoho nenapadlo, že fórum může být zneužíváno pro získání hotových řešení projektů (až zasáhl pan Petr Kovář, předpokládám, že také dřív kontaktoval kolegu Kondra). Teď celkově vnímám větší zodpovědnost vůči projektům a VŠ, se kterými chceme spolupracovat, aby to mělo smysl. A aby to tady nebyla ubohoučká odpovědna typu "poradíme" apod.

Ale ono dřív i sněhu bylo daleko více :-)

Offline

 

#25 01. 06. 2014 22:44

jarrro
Příspěvky: 5465
Škola: UMB BB Matematická analýza
Reputace:   303 
Web
 

Re: Moderování fóra

Kaja to vystihol presne aspoň kontrolujúci môže neuznať prácu prípadne lepšie preskúšať daného "študenta" a aj mu dokázať že tomu naozaj nerozumie a nevymyslel to
takto si študenti nájdu iný zdroj riešení ktorý kontrolóri nemusia poznať


MATH IS THE BEST!!!

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson