Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 01. 10. 2015 19:40

Terinka01
Zelenáč
Příspěvky: 20
Reputace:   
 

Objem seříznutého válce

Dobrý den, potřbuji pomoc se slovním příkladem.
Je mi asi jasné, že vyjdu ze vzorce $\pi r^{2}(v_{1}+v_{2})/2
$, ale nějak mi to nevychází.
Má to vyjít 56,52. Moc děkuji

Z sklenice tvaru válce se po naklonění částečne vylila voda a to tak, že na dně sklenice dosahuje hladina vody přesne do poloviny základny tzn. tvoří její průměr. Výška sklenice h=9 cm a průměr sklenice je 8 cm. Kolik vody zůstalo ve sklenici?

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) jelena)

#2 01. 10. 2015 21:14

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Objem seříznutého válce

Zdravím,

zadání je neúplně (nebo tomu chybí obrázek - musí být jasné, že na výšku voda dosahuje okraje sklenice + sklenice je i nadále nakloněna - jinak nebude polovina dna). Pokud obrázek vypadá tak, jak jsem popsala, potom pomysleně nejdřív stojící válec rozříznu svisle na polovinu tak, aby měl půlkruh v podstavě, potom ho ještě přeříznu šikmo, aby odpovídal naklonění. Z toho bys už měla odvodit vzorec pro výpočet (ale ještě překontroluj, prosím, zadání, zda je skutečně tak, jak jsem popsala). Děkuji.

Offline

 

#3 01. 10. 2015 21:23

Al1
Příspěvky: 7782
Reputace:   540 
 

Re: Objem seříznutého válce

↑ jelena:

Zdravím,

text úlohy nalezneme zde i s nabízeným výpočtem.

Offline

 

#4 01. 10. 2015 21:30

Terinka01
Zelenáč
Příspěvky: 20
Reputace:   
 

Re: Objem seříznutého válce

↑ Al1:
Já vím, ale nechápu proč je tam 8/4 dosazené za poloměr.

Offline

 

#5 01. 10. 2015 21:35

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Objem seříznutého válce

↑ Al1:

Zdravím, to je aktivita kolegy petrik_ch (ke které, přes veškerý rozsah práce, jsem dost skeptická) :-) Ale ani u kolegy není jasné, v jakém stavu naklonění sklenice počítáme, tedy můžeme domýšlet tak, jak jsem provedla - po pokusu na cylindrickém hrnku.

Offline

 

#6 01. 10. 2015 21:39

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Objem seříznutého válce

↑ Terinka01:

já bych to nedosazovala za poloměr (nejasných 8/4), ale (k domyšlenému stavu, ve kterém se sklenice nachází) počítala bych objem pomocí toho postupného řezání - tomu rozumíš, jak jsem popsala?

Offline

 

#7 01. 10. 2015 21:41

Terinka01
Zelenáč
Příspěvky: 20
Reputace:   
 

Re: Objem seříznutého válce

↑ jelena:

Technicky tomu rozumím, vypočítám polovinu objemu válce, pak oříznu, ale to už nevím jak vypočítám.

Offline

 

#8 01. 10. 2015 22:33

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Objem seříznutého válce

↑ Terinka01: prakticky si představ tak, že nejdřív jsi z plné sklenice vylila polovinu vody, aby to vešlo do tělesa nad půlkruhem. Teď toto těleso opět rozřízneš na poloviny - šikmou rovinou procházející přímkou poloměru a bodem úplně na okraji sklenice.

Ve výpočtu používáš objem válce, který podělíš 2 a potom ještě 2 (tedy nemusíš řešit žádné rozměry, používáš jen původní).

Ale ještě jednou připomínám, že jsme úlohu trochu domyslili - odkud je zadání? Děkuji.

Offline

 

#9 02. 10. 2015 06:38 — Editoval Honzc (18. 01. 2016 13:34)

Honzc
Příspěvky: 4549
Reputace:   241 
 

Re: Objem seříznutého válce

↑ Terinka01:
Vzorec pro tento případ je docela jednoduchý.
$V=\frac{1}{6}d^{2}v$

Offline

 

#10 02. 10. 2015 06:41

Terinka01
Zelenáč
Příspěvky: 20
Reputace:   
 

Re: Objem seříznutého válce

↑ Honzc:
Nebude t 1/8??

Offline

 

#11 02. 10. 2015 06:46

Terinka01
Zelenáč
Příspěvky: 20
Reputace:   
 

Re: Objem seříznutého válce

↑ jelena:
prvním rozříznutím dostanu polovinu válce, ale druhým rozříznutím polovinu přece nedostanu!?

Offline

 

#12 02. 10. 2015 08:14

Honzc
Příspěvky: 4549
Reputace:   241 
 

Re: Objem seříznutého válce

↑ Terinka01:
Ne bude to 1/6.

Offline

 

#13 02. 10. 2015 09:43

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Objem seříznutého válce

Zdravím,

↑ Honzc: takto si vzorec neumím představit (alespoň - proč ve vzorci není $\pi$?).

↑ Terinka01: nejspíš máš pravdu - rovina, kterou navrhuji řezat, "Teď toto těleso opět rozřízneš na poloviny - šikmou rovinou procházející přímkou poloměru a bodem úplně na okraji sklenice." není rovina symetrie (byla by jen pro celý válec, ale my už máme polovinu válce.). Zde mám chybu v úvaze.

My se tedy domluvíme, že řešíme úlohu: Sklenice tvaru válce byla nakloněna tak, že se částečně vylila voda a zbytek vody ve sklenici: na dně sklenice dosahuje hladina vody přesně do poloviny základny tzn. tvoří její průměr.  Výška sklenice h=9 cm a průměr sklenice je 8 cm. Kolik vody zůstalo ve sklenici?

Jelikož, co řeší kolega petrik_ch na hackmath teď po podrobnějším přečtení už nevím vůbec: Odkaz.

Offline

 

#14 02. 10. 2015 17:32

mák
Místo: Vesmír, Galaxie MD
Příspěvky: 864
Reputace:   61 
 

Re: Objem seříznutého válce

Zdravím,
já bych to počítal takto:

Code:

integrate(2*integrate(sqrt(r^2-x^2),x,y,r),y,0,r)*v/r;

a vyjde:
$V\,=\,{{2\,r^2\,v}\over{3}}$


což odpovídá příspěvku #9:

Honzc napsal(a):

↑ Terinka01:
Vzorec pro tento případ je docela jednoduchý.
$V=\frac{1}{6}d^{2}v$


LibreOffice Verze: 7.6.6.3, Maxima 5.47.0 (SBCL)

Offline

 

#15 02. 10. 2015 18:37

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Objem seříznutého válce

↑ Honzc:, ↑ mák:

děkuji, potěšilo :-) Já jsem se přemlouvala, že až dojdu domu, tak to budu muset ověřit integrálem (akorát jsem použila převod do cylindrických souřadnic) a opravdu to tak je, že ve výsledku $\pi$ není (a pro jistotu jsem ověřila, že "ve zbytku sklenice" se $\pi$ objeví). A mohu teď klidně přepínat pračky.

Zbývá ujasnit, jaké sklenice počítal zdroj úlohy. Zdravím.

Offline

 

#16 02. 10. 2015 22:10

Eratosthenes
Příspěvky: 2584
Reputace:   132 
 

Re: Objem seříznutého válce

↑ Honzc:ahoj ↑ jelena:,

o obrázek, který ti chybí zde ↑ jelena:, jsem se pokusil:

//forum.matweb.cz/upload3/img/2015-10/15117_valec.png

výpočet, který nabízíš zde ↑ jelena:, v pořádku není - objem vody není čtvrtina válce (už proto, že by ti tam zůstalo "viset" pí, což jsi sama posléze zavrhla :-)

Zdroj úlohy počítal zřejmě sklenice alkoholu, které předtím vypil (jiné vysvětlení mě nenapadá). Použít cylindrické souřadnice samozřejmě lze, ale po středoškolákovi to asi chtít nemůžeme. Ale Integrál jednoduchý možná ano:

Budeme integrovat přes interval <-r;r> na ose x, funkce bude vyjadřovat obsah žlutých pravoúhlých trojúhelníků:

Pro úhel, který svírá hladina se dnem máme z toho největšího

$tg\alpha = \frac v r$

a protože jsou všechny podobné, mají strany

$y=\sqrt{r^2-x^2}$
$v_x=y tg\alpha=\frac v r\cdot \sqrt{r^2-x^2} $

takže obsah trojúhelníka je

$
f(x)=\frac 1 2\cdot y\cdot v_x=\frac v {2r}\cdot \(r^2-x^2 \)
$

tedy

$V=\frac v {2r}\int_{-r}^r  \(r^2-x^2 \) dx =\frac 2 3\cdot r^2v$

Přiznám se, že netuším, jak na tento výsledek přišel kolega ↑ Honzc:, že ho jen tak střelil od boku - existuje nějaký jednoduší způsob? Mě tedy nenapadá...


Budoucnost patří aluminiu.

Offline

 

#17 03. 10. 2015 00:35

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Objem seříznutého válce

↑ Eratosthenes:

děkuji, mně obrázek nechybí (já mám cylindrický hrnek), chybí autorovi úlohy :-) Já to už v předchozích příspěvcích povídám, že moje úvaha s důsledkem dělení šikmou rovinou byla špatná, také jsem byla nejdřív zaskočena výsledkem od kolegy ↑ Honzc:, ale potom jsem spočetla trojným integrálem (to nebudu psát, on je jednoduchý, jak víte) a skutečně je to tak, ve výsledku se shodujeme.

Kolega Honzc snad upřesní, možná to bude také ve strojírenských tabulkách. No v každém případě budete souhlasit, že zdroj úlohy je hodně nepodařený.

Zdravím a děkuji.

Offline

 

#18 04. 10. 2015 09:47

Honzc
Příspěvky: 4549
Reputace:   241 
 

Re: Objem seříznutého válce

↑ jelena:
Zdravím,
ve strojnických tabulkách jsem nepátral, (i když pochybuji, že vzoreček v nich bude) spočítal jsem to integrálem obdobně jako ↑ Eratosthenes: a jelikož jsem byl také překapen, tak jsem to ověřil namodelováním v SolidWorksu.
A protože jsem v pátek už neměl čas, tak jsem sem dal jenom výsledek.

Offline

 

#19 04. 10. 2015 22:19

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Objem seříznutého válce

↑ Honzc:

Zdravím a děkuji (v tabulkách jsem také nepátrala, musela bych vytáhnout 1. řádu knih a to vleče za sebou touhu utírat prach v méně dostupných místech atd.)

a jelikož jsem byl také překapen, tak jsem to ověřil namodelováním v SolidWorksu.

také děkuji, alespoň, že nejsem sama překvapená :-) Asi už v tomto tématu více nepokročíme, můžeme považovat za vyřešené a navzájem si poděkujeme (utírat prach u autora úlohy, to už bylo moc, ta sbírka úloh neprochází snad žádnou kontrolou, tedy v tom může být všechno možné, bohužel. I když vidím, že zrovna k této úloze komentáře jsou).

Offline

 

#20 05. 10. 2015 07:10

Terinka01
Zelenáč
Příspěvky: 20
Reputace:   
 

Re: Objem seříznutého válce

↑ jelena:
Mockrát všem děkuji za ochotu pomoci. A že to v dnešní době není samozřejmé:)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson