Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#26 28. 06. 2010 23:10

gadgetka
Příspěvky: 8562
Škola: Gymnázium Nové Město na Moravě (1985)
Pozice: maminka
Reputace:   462 
 

Re: Zapomněnky

Generační rozdíly? Moc velký věkový rozdíl, jeleno, mezi námi není - je mi 43 let ... zdravím :)


Nejsem učitelka, proto matematiku neučím, ale přímo ji řeším...

Offline

 

#27 29. 06. 2010 01:01

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Zapomněnky

↑ gadgetka: děkuji a také zdravím. V mém případě je třeba přičist ještě 300 let způsobených zaostalou východní výchovou.

O tomto můj příspěvek nebyl. Už to není podstatné o čem byl - nepsal se snadno, ale měl být napsan, protože tak jsem si řekla. To je celé. Děkuji.

Offline

 

#28 30. 06. 2010 09:03

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: Zapomněnky

↑↑ gadgetka: Asi sa kamarati učitelia neurazia....ale táto veta z príbehu gadgetky ( " pak se podíval na mě a dodal: "Asi neumí opisovat, že?") je tiež dôkazom, že  učiteľstvo je zamerané na odhaľovanie toho čo neumíš !!!
A učiteľ nie že by pochválil...ale hneď zistí, že niečo neumíš a mal by si mať zníženú známku... Ale každý sme asi konzervatívnymi silami ťahaní do stereotypov... :-(

Offline

 

#29 30. 06. 2010 11:02

Rumburak
Místo: Praha
Příspěvky: 8691
Reputace:   502 
 

Re: Zapomněnky

↑↑ jelena:

Fígl, který provedla ↑↑ gadgetka:, se přímo nabízí a jistě byl objeven a proveden vícekráte, neboť je předveden už
v předválečném filmu Cesta do hlubin študákovy duše (nebo snad Škola základ života -  nejsem si jist) zpracovávajícím literární
náměty ze školního prostředí od  Jaroslava Žáka. V tomto kontextu pak jsou "generační rozdíly" irrelavntní.

Způsob, jak učitel z příběhu Gatgetky zareagoval, vzbudil můj hluboký respekt.

Obě milé kolegyně srdečně zdravím !  :-)

Offline

 

#30 30. 06. 2010 16:53

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Zapomněnky

↑ Rumburak:

Děkuji za osvětu, ale takto pokrokové dílo si ještě nezařadím do četby na каникулы, neb jsem dosud nedospěla ani k pochopení díla Karoliny Světlé - otázka osvobození ženy je mi velmi proti mysli.

Proto mi, prosím, neber jistotu existence a poslání autorit (také můj původní příspěvek je o něčem zcela jiném, autority jsou jen na okraj).

Celkem je jistot malo - proč se třeba v den vysvědčení se v tématech ZŠ řeší problém dlaždičů ze sbírky Prověrky z matematiky?

Své problémy bych chtěla jednou řešit.

Také hezký pozdrav.

Offline

 

#31 01. 07. 2010 13:41

Rumburak
Místo: Praha
Příspěvky: 8691
Reputace:   502 
 

Re: Zapomněnky

↑ jelena:

Rozhodně jsem Ti nechtěl cokoliv brát  a "jistotu existene a poslání autorit"  už vůbec ne,  takže pokud snad některý můj počin
mimoděk vyzněl  v uvedeném smyslu podezřele, pak se omlouvám za planý poplach  :-).

Dílo Karolíny Světlé bych si nikomu netroufl doporučovat už proto ne, že jsem z něho nic nečetl,  ale humoresky ze střední školy 
(nebo jak ta půvabná dílka nazvat) od zmíněného Jarolava Žáka s klidným svědomím doporučit mohu.

Přeji Ti příjemné каникулы . Mimochodem : neporadila bys mi, prosím, jak se "do počítače" sází azbuka ? Už vícekrát jsem litoval,
že to neumím. Ale asi bych si na to měl založit zvláštní téma, vím ...  :-)

Offline

 

#32 01. 07. 2010 13:57

byk7
InQuisitor
Příspěvky: 4713
Reputace:   221 
 

Re: Zapomněnky

↑ Rumburak:

Buď toto, nebo prográmek (netestoval jsem ho).


Příspěvky psané červenou barvou jsou moderátorské, šedá je offtopic.

Offline

 

#33 01. 07. 2010 14:01

Rumburak
Místo: Praha
Příspěvky: 8691
Reputace:   502 
 

Re: Zapomněnky

↑ byk7:
Díky, vyzkouším to.

Offline

 

#34 01. 07. 2010 16:54

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Zapomněnky

↑ Rumburak:

tak dobře - dílo J. Žáka jsem trochu četla, dokonce jsem jeho knihu donesla z podzimní návštěvy mistního antikvariatu u nás pod Dolním náměstím. Je to ovšem četba nepovinná, že ano?

Ale - mít maturitu z ČJ (tedy předpokládám, že máš :-) a prohlašovat, že jsem dílo Karoliny S. nečetl, je totež, jako mít maturitu z matematiky a prohlašovat, že jsem kvadratické rovnice neřešil...

V minulém roce jsem měla potěšení jistit přípravu na maturitu z ČJ a byla jsem překvapena, že výuka literatury v místních poměrech probíhá systémem zapamatování telefonního seznamu.

Odlišnost výuky literatury na Východě je v tom, že počet probíraných spisovatelů je daleko menší a u každého spisovatele se čté originální dílo - alespoň jedno celé. A originální dílo se povinně nosí do hodin (tedy nosit takové dílo Льва Николаевича... asi proto mám tak rada Hrdinu naši doby Lermontova (je to dílo velmi kompaktní).

K ruské klávesnici již dostatek informací poskytl kolega ↑ byk7:, děkuji :-) Nejlepší je opravdu fonetická, není nutné uvažovat, kde co je.

Další odkazy k problemu klávesnic:

nelogičnost fonetické klávesnice pod LINUXem - ještě nemá žádnou odpověď.

O zápisu azbuky v TeX - rozebíráme s obdivuhodným Marianem, dá se proklikat na původní zdroj informace.

Jinak na podzim budu mít další kurzy ruštiny v Opavě, pokud bude zájem (a od majitelky jsme dostali pokyn, že ani v letě nemáme přerušovat vyuku) - no mé 3 skupinky již vyhlásily каникулы podle vzorů z Východu, tedy již v июне бездельничали и прогуливали занятия (иногда).

------------------------------------
Jinak bych měla zcela nesouvislou prosbu:

- toto téma - mohl by být, prosím, alespoň náznak. Vzorec v Rektorysovi a na Wikipedii jsem našla, co se má počítat - snad rozumím, ale nevím, jak se to má počítat.

- a zda tady nevypravím kolegyňce matematické pohadky.

A když se zapomene, tak se to může - téma je příhodné (jistotu existence a poslání autorit se ponechávám), děkuji a zdravím :-)

Offline

 

#35 01. 07. 2010 17:20

Rumburak
Místo: Praha
Příspěvky: 8691
Reputace:   502 
 

Re: Zapomněnky

↑ jelena:

I když jsem z ČJ maturoval, v literatuře jsem silný nebyl, to musím připustit. Mimo to Karolína Světlá, myslím, na povinném seznamu ani nebyla.

Pokud jde o RJ, nevím, jakým způsobem se u nás vyučuje dnes (asi jak kde), ale v dobách mých studií mi metodika její výuky připadala velmi
nezáživná a neefektivní.  Později jsem měl možnost strávit 3 týdny v Rusku a teprve pak jsem měl dojem, že jsem do toho jazyka trochu nahlédl.
Ještě pár měsíců po návratu se mi stávalo, že jsem myslel v ruštině.

Díky za další informace.  Na ty problémky se podívám zítra, dnes už to nestíhám.

Offline

 

#36 02. 07. 2010 16:45

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Zapomněnky

↑ Rumburak:

Zdravím srdečně a děkuji velice za vyřešení!

Karolina S. určitě byla v povinném seznamu - kdo jiný(á) by osvobozoval(a)?

O metodice výuky RJ - používáme učebnici na gramatiku a na základní slovní zásobu, jinak důraz je na konverzaci. Podle svého studentstva dokážu hlavně "rozmluvít", což asi není až tak velké překvapení :-) Také musí umět nazpamět basničky.

I u úplných začátečníků se snažím mluvit jen rusky, což je velký nápor na soustředění - musím používat stejnou slovní zásobu a jen opatrně přidávat.

Na ruské myšlení přepinám asi půlhodiny před výukou (čímž se "v přepnutém stavu" občas dostávám do kuriozních situací), jinak samozřejmě myslím česky (tedy, pokud myslím, což je vzacné).

Já bych ještě pohovořila, ale mám ještě něco splnit - ach, Karolino...


----------
Takový nápad ovšem mám - když už máme těch 10 stran neodpovězených dotazů - je možné, že někdo z dalších kolegů by chtěl vidět něco vyřešeno a někdo jiný z kolegů to umí vyřešit (tak, jak se stalo se spadnici, děkuji).

Třeba já se ptám, zda kolega Olin už má jasno v tomto problému? Děkuji.

Mějte se hezky.

Offline

 

#37 02. 07. 2010 16:54 — Editoval Rumburak (02. 07. 2010 16:56)

Rumburak
Místo: Praha
Příspěvky: 8691
Reputace:   502 
 

Re: Zapomněnky

↑ jelena:

Tak v numerických metodách se bohužel nevyznám, ale třeba se někdo povolaný najde.  Přeji hezký sváteční prodloužený weekend.

PS. Předchozí tykání mi nevadilo.

Offline

 

#38 02. 07. 2010 17:18

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Zapomněnky

↑ Rumburak:

PS. to je množné číslo, važený kolego, vztahuje se k poslední častí, kde je oslovováno více kolegů.

Personálně: всего хорошего, милый друг :-)

Offline

 

#39 02. 07. 2010 17:43

gladiator01
Místo: Jindřichův Hradec
Příspěvky: 1587
Škola: ZČU FAV - SWI
Pozice: absolvent
Reputace:   53 
Web
 

Re: Zapomněnky

↑ jelena:

takový nápad ovšem mám - když už máme těch 10 stran neodpovězených dotazů

Má smysl odpovídat na dotazy, které jsou, řekněme, starší než měsíc?


Naděje jako svíce jas, potěší srdce štvané, čím temnější je noční čas, tím zářivěji plane.
VIVERE - MILITARE EST (Seneca)
Vím, že nic nevím. - Sokrates

Offline

 

#40 02. 07. 2010 18:32

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Zapomněnky

↑ gladiator01:

Zdravím,

nemyslím na každý dotaz, ale stane se, že na některý dotaz podívám, nějak zaujme, ovšem ani po nějakém čase není zodpovězen.

Myslím, že někdo z kolegů také upozorňoval v "Nevyřešených..." na dotaz, o který se zajimal.

Proč nejsou zodpovězené - zde je rozbor od Pavla (po posledním úklidu).

Samozřejmě autor dotazu z toho asi nic nemá, je to spiš místní edukační zaležitost. Nevím, jaké jsou názory?

Ještě nevím, jakou donucovací metodu zvolit na označení dotazů za vyřešené (v sekci VŠ).

Kalkuláčka dopadla? Děkuji.

Offline

 

#41 02. 07. 2010 22:20 — Editoval gladiator01 (02. 07. 2010 22:22)

gladiator01
Místo: Jindřichův Hradec
Příspěvky: 1587
Škola: ZČU FAV - SWI
Pozice: absolvent
Reputace:   53 
Web
 

Re: Zapomněnky

↑ jelena:
Jo, vzhledem k tomu, že jsem to odevzdala až po zkoušce (a nemohla si tudíž vylepšit známku (zkouška nebyla pro ty kdo mají dost bodů povinná)) a nebylo to zcela v pořádku, tak jsem dostala E, aspoň něco.


Naděje jako svíce jas, potěší srdce štvané, čím temnější je noční čas, tím zářivěji plane.
VIVERE - MILITARE EST (Seneca)
Vím, že nic nevím. - Sokrates

Offline

 

#42 03. 07. 2010 04:28

gadgetka
Příspěvky: 8562
Škola: Gymnázium Nové Město na Moravě (1985)
Pozice: maminka
Reputace:   462 
 

Re: Zapomněnky

Rumburak napsal(a):

↑ jelena:
neporadila bys mi, prosím, jak se "do počítače" sází azbuka ? Už vícekrát jsem litoval,
že to neumím. Ale asi bych si na to měl založit zvláštní téma, vím ...  :-)

další tip: otevřít mapu znaků a sázet písmenko po písmenku :D


Nejsem učitelka, proto matematiku neučím, ale přímo ji řeším...

Offline

 

#43 09. 07. 2010 23:00

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Zapomněnky

Pokud by něco zajímalo, co podniká Nicolas Bourbaki Junior. Jeho otec byl zajímavý, doporučuji si i o něm něco pročíst, pokud náhodou neznáte.

Offline

 

#44 10. 07. 2010 22:17

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Zapomněnky

↑ gladiator01: děkuji, osobně považuji, že za "splněno" se cení a zcela dostačuje (výsledek z počítačové grafiky máš moc hezký, blahopřeji :-)



↑ gadgetka: v překladači Google může si zvolit ruštinu a objeví se možnost "psat foneticky", tu zaškrtne a již píše na pomocí běžné klavesnice (musí se poorientovat, kde co je. Nebo je možnost www.translit.ru

Jednou zde bylo kousek tématu o avatarech, tak jsem se chtěla zeptat, jestli ten Tvůj je vtipná reakce na podpis nebo to nijak nesouvisí? Děkuji.

Ještě Marianův avatar je mi záhadou (že by byl až takový vyznávač té spotrovní značky?) a proč ho změnil z původního? Třeba časem...



↑ halogan: děkuji, konečně čítabelný text.

RoztoMilého syna tedy měli, měli snad i nějaké nevHodné dcery? Děkuji za případne info.


milý kolega Ondřej napsal(a):

Pokud by něco zajímalo, co...

to "něco" je subjekt nebo objekt? Děkuji za osvětu

Zdravím v tématu i mimo téma :-)


------------------
"Svoje tři herky odkazuji mladému Valovi Dartiemu, protože je to jediný Forsyte, který rozezná koně od osla"....."Jak jste to napsal?"

Soames četl: "Timto odkazuji svoje tři dostihové koně svému příbuznému Valeriovi Dartiemu z Wansdonu v Sussexu, protože se obzvláště dobře vyzná v koních".

Offline

 

#45 10. 07. 2010 22:39

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Zapomněnky

↑ jelena:

Já to svedu na nemoc, můžu? Tento týden jsem jich otestoval již pět, z toho 3 pro mě zbrusu nové. Na pohotovost jsem musel naštěstí jen jednou :-) Zatím to vypadá, že zítra porazím už tu poslední, která přežívá v mém těle, tak už budu snad psát jako člověk.

Jinak to vypadá, že ve středu odjedu na (snad) zaslouženou dovolenou, tak zvažuji, co za četbu vzít. Neustále zmiňovaná Karolína Světlá začíná lákat i mne :-)

Offline

 

#46 11. 07. 2010 10:33

gadgetka
Příspěvky: 8562
Škola: Gymnázium Nové Město na Moravě (1985)
Pozice: maminka
Reputace:   462 
 

Re: Zapomněnky

jelena napsal(a):

Jednou zde bylo kousek tématu o avatarech, tak jsem se chtěla zeptat, jestli ten Tvůj je vtipná reakce na podpis nebo to nijak nesouvisí? Děkuji.

Nesouvisí, nee, mám ho téměř na všech fórech, kam občas chodím, tak jsem si ho už osvojila :)
Přeji všem krásné léto!


Nejsem učitelka, proto matematiku neučím, ale přímo ji řeším...

Offline

 

#47 11. 07. 2010 12:19

kaja(z_hajovny)
Místo: Lážov
Příspěvky: 1002
Reputace:   12 
Web
 

Re: Zapomněnky

↑ halogan:
Zdravim, s mojí jmenovkyní Kájou Světlou mam nejake zkusenosti, tak se podelim :) Jednak jsem o ní měl referát na gymplu a jednak o ní naše Zdenička píše rigorózní práci. Dokonce mě svého času Zdenička vystrašila, že pojedeme na týden k Ještědu prohrabávat Karolínin archiv. Naštěstí z tohoto výletu sešlo díky péči o naše děti a následného opadnutí zájmu o zisk PhDr.

Četl jsem Kantůrčici - celá knížka je prošpikovaná "lidovými moudrostmi" typu: spadne-li ze stolu nůž střenkou ke dveřím, přijde v následujících třech dnech někdo na návštevu. Takže to je spíš taková sbírka pranostik, než román. Na další její díla jsem neměl odvahu. Myslím že Jerry Cotton je pro letní čtení naprosto jiná liga. Taky to není tak smutné jako Doznání a Teorie bifurkací, které plánuju na prázniny já :)  - viz téma o nás.

Offline

 

#48 20. 07. 2010 01:02

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Zapomněnky

↑ kaja(z_hajovny):

Ještě jednou děkuji za námět na letní čtení. Jak probíhá příprava na transformační proces? Děkuji.

A než zapomenu - byla jsem minulé pondělí v knihovně a statečně jsem prohlédla díla Karolíny Světlé. Zodpovědně prohlašuji, že žádné bych nedokázala přečíst.

Ovšem vypůjčila jsem si dvoudílné Vzpomínky a Korespondence "Z literárního soukromí" a toto opravdu doporučuji. Je to vtipné a pohodlně čitelné.

Tak s touto knihou travím čas, jelikož jsem se zbabele a unaveně vyhla letošním Colours, budou mi asi chybět. Kolega Hanzy tam ovšem byl, tak pokud by byl zájem - snad povypráví, dokud nezapomene.

-----------------------------------

i have never been clever, because need it never


---------------
"Přečetla jsem svůj dopis, ale hu! jakých gramatických chyb, jaké poklesky proti syntaxi proboha!" (c) Naše Johanna, 28.06.1855

Offline

 

#49 20. 07. 2010 09:17

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Zapomněnky

K te letni cetbe:

Jde-li o člověka bez fantazie a smyslu pro humor, bude se v poloprázdné kavárně na mísu koblih dívat třeba do oběda… Pak jsou lidé, kteří se při pohledu na mísu koblih baví představou, co by se dělo, kdyby někdo začal ostatní koblihami bombardovat… A nakonec existuje třetí skupina lidí, které zmíněná představa láká natolik, že vstanou a uskuteční ji.

Tolik uryvek z knihy, ktere jsem nakonec dal prednost.

Offline

 

#50 20. 07. 2010 13:09

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Zapomněnky

... byly dvě, s cukrem, skořici a s čerstvou kávou. Již nejsou...


----------------
úplně OT: který z drsných Moderátorů najde dost odvahy a síl na likvidaci kontaktů v tématu od soshelp?

--------
скажите принцу, ай молодцу

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson