Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 06. 02. 2008 10:37

Lishaak
Veterán
Místo: Praha
Příspěvky: 763
Reputace:   
Web
 

Správná vs. špatná řešení

Milí matematikové a metamatičky,

s tím, jak se toto fórum rozšiřuje o nové uživatele, nastává občas takovéto situace:

Někdo zde položí dotaz a v zápětí na něj dostane odpověď, která je ovšem nesprávně, přestože odpovídající napíše příspěvek velice sebevědomě, například začínající slovy:

"Správné řešení je..."

Skutečně správné řešení se zde objeví až za nějaký čas, ale mezitím už si tazatel stihne vtlouct do hlavy to předchozí, nebo? neví, že je špatně.

Chtěl bych proto poprosit věechny ty, kteří se rozhodnou někomu pomoci s problémem, aby si velice pečlivě rozmysleli svou odpoveď a velice
pečlivě si také přečetli zadání. Pokud si nejste naprosto jisti svým řešením, doporučuju napsat něco jako "myslím, že by to mohlo být takto...", aby tazatel neměl pocit, že zrovna to vaše řešení musí být nutně správně.

Chybám se člověk nevyhne (pěkných pár jsem jich zde taky nasekal), ale přijde mi, že občas někdo podlehne nutkání předvést, jak všemu rozumí a potom to tomuhle fóru malinko ubírá na profesionalitě.

To? můj pohled, nesouhlasíte-li, pus?te se do mně...


Nothing in the world that's worth having comes easy.
Always do what you are most afraid of.

Offline

  • (téma jako nevyřešené označil(a) jelena)

#2 06. 02. 2008 14:09

Saturday
Einstein
Příspěvky: 813
Škola: MFF UK
Reputace:   
Web
 

Re: Správná vs. špatná řešení

Další aspekt tohoto problému je i ten, že pokud někdo odpoví na dotaz, tak je pak spoustou lidí brán jako zodpovězený a už se mu nevěnuje pozornost. Tazatel tedy zůstane na tom, na čem je.


Lasciate ogni speranza. | Podílí se na Encyklopedii Fyziky (http://fyzika.jreichl.com) | Oblíbený IT projekt http://online-domain-tools.com

Offline

 

#3 26. 02. 2010 21:11

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Správná vs. špatná řešení

Zdravím vás,

jelikož v tématu "O nás :-)" se oznamuji převážně pozitivní výsledky, tak se zde podělím o svou velmi hrubou chybu, které jsem se dopustila v tomto tématu, a konkrétně od tohoto příspěvku.

Moje chyba byla v tom, že jsem zřejmě "vypla kontrolu selským rozumem", že počítam střední hodnotu za nějaký proces a jen jsem se soustředila na spravný výpočet integralu.

Tedy nešlo o nějaký překlep nebo nejstotu v postupu (o které bych informovala slovy, že "nejsem si úplně jistá"), ale o hrubou chybu v celém přístupu k řešení. Velmi doufám, že kolega neměl nějaký problém se semestrálkou, ovšem i tak pravdu má vážený výchovný poradce:

Lishaak napsal(a):

a potom to tomuhle fóru malinko ubírá na profesionalitě.

Jako zapřisahlý fatalista však nepoužívám formulaci "Chybami se člověk učí", neb tomu nevěřím, ale myslím si, že i o takovémto hrubém pochybění je třeba informovat a vyslovit vám všem omluvu.

Offline

 

#4 26. 02. 2010 21:20 — Editoval Ivana (26. 02. 2010 21:21)

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: Správná vs. špatná řešení

↑ jelena: Zdravím Jeleno  :-), tvou omluvu za sebe přijímám. Co já jsem se nadělala chyb tady na foru a co  ještě chyb nadělám , nechci ani pomyslet!
Přeji hezký předjarní večer :-)


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#5 27. 02. 2010 10:48

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Správná vs. špatná řešení

↑ Ivana:

děkuji, Ivano a také hezky pozdrav:-) Nejde ani tak o přijetí omluvy (děkuji za podporu), ale o schopnost nastavit si kontrolní mechanizmy, občas se to nepodaří.

Offline

 

#6 03. 03. 2010 23:18

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Správná vs. špatná řešení

Můžete se pobavit dalším velmi povedeným řešením v mém provedení.

Kolega mirauh mi poslal mail, že je vše v pořádku, to si nemyslím, ovšem.

Zdravím

Offline

 

#7 21. 03. 2010 23:10

teolog
Místo: Praha
Příspěvky: 3497
Škola: MFF + PřF UK
Pozice: Gymnázium Přírodní škola - učitel (M, Z)
Reputace:   167 
 

Re: Správná vs. špatná řešení

↑ Lishaak:
Vaší radu si vezmu k srdci.
Dnes jsem totiž pomáhal řešit jednoduchou úlohu, ale bylo to tak jednoduché, že jsem to řešil jen tak z hlavy a dopustil se ostudné chyby s počítání se zlomky. A při protestu autora, že výsledek by měl být jiný, jsem ještě sebevědomně tvrdil, že má výsledek špatně. Takže Váš úvodní přípsěvek je celý o mně :)
Tak se omlouvám a od teď se budu na úlohy dívat s větším respektem a k řešení vždy nejprve použiju papír a tužku.

P.S. Také jsem hned dostal mínus jedna do reputace. Trochu pokory nikdy neškodí :)

Offline

 

#8 07. 02. 2012 10:16

Rumburak
Místo: Praha
Příspěvky: 8691
Reputace:   502 
 

Re: Správná vs. špatná řešení

Také mám  osobní zkušenost s úlohami,  které vypadají na první pohled jednoduše a proto svádějí k povrchnímu a chybnému přístupu.
Viz zde zde.

Offline

 

#9 09. 04. 2012 23:09

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Správná vs. špatná řešení

Podařilo se mi přehlédnout důležitost závorek (a to je hrubá chyba), děkuji kolegovi Miky4 za pozornou opravu.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson