Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
Dobrý den , :-)
stále mám pocit , že docela dost problémy dělají úlohy s absolutní hodnotou u nerovnic a to ještě k tomu v podílovém tvaru , ani nikde jinde , co jsem hledala na jiných webech toho mnoho není , nebo jsem hledala možná málo , přesto prosím o zařazení této úlohy do vzorových příkladů.
Sekci nechtˇ zvolí moderátor sám.
Děkuji :-)
Tady je link :
http://forum.matweb.cz/viewtopic.php?pid=91291#p91291
Offline
↑ Ivana:
Zdravím, Ivano, jako vždy precizní a perfektní úprava :-) - jak to dělate, že všechno dotahujete do konce - k tomu se nikdy nedopracuji.
Mám jen takovou poznámku nebo otázku - i ve Tvém postupu i u kolegy Zdeňka - pracujete zároveň s odstraněním absolutní hodnoty a zároveň se znamenkem pro podíl.
Také mám velmi optimistický náhled na připravenost studentů SŠ, ale spiš se přikláním k tomu, že nejdřív odstraním absolutní hodnotu, upravím a vytvořím nerovnice na jednotlivých intervalech (pro absolutní hodnotu) a pak řeším nerovnici v podílovém tvaru na každém intervalu - tak, jak doporučuje kolega Olin.
Je to taková drobnost - ale co myslite?
Všem autorům, koho jsem citovala, děkuji :-)
Offline
↑ halogan: Tak já to dotáhnu do konce , jen si to metodicky dobře promyslím , tedˇ jdu na koprovku :-)
Offline
Jo jinak Ivano, přivolávat si moderátory můžeš v Pavlově tématu.
Offline
↑ halogan: Ano , dobře tak příště budu vědět , jak na moderátora :-)
Offline
Zdravím vás,
předně se omlouvám Ivaně, když si dala takovou práci s výpočtem, přepisem a úpravou, že si dovolim napsát pár poznámek k poslední variantě řešení: http://forum.matweb.cz/viewtopic.php?pid=91405#p91405.
a) na úvod bych jen stanovila nulový bod, který rozdělí číselnou osu na 2 intervaly - pro "odstranění" absolutní hodnoty:
5-x=0, nulový bod je x=5.
V dalším postupu máme 2 intervalý:
I. na intervalu (-oo, 5> výraz (5-x) nabývá nezáporných, proto absolutní hodnotu "odstraním" a nahradím zápisem (5-x), úprava nerovnice na podílový tvar s anulovanou pravou stranou:,
nulový bod pro čitatel je x=2/7, nulový bod pro jmenovatel je x=-1/2.
Sestavíme tabulku nulových bodů, při zakreslení intervalů na číselenou osu také zakreslíme na kterém intervalu "pracujeme", tedy (-oo, 5). Průníkem intervalů bude řešení nerovnice pro I_1.
II. na intervalu (5, +oo) nabývá výraz (5-x) záporných hodnot, proto absolutní hodnotu "odstraním" a nahradím zápisem -(5-x), úprava nerovnice na podílový tvar s anulovanou pravou stranou:, následující postup je obdobný jako pro I_1.
Chtěla bych upozornit na:
a) použití znaku na různých místech - tomu jsem nerozuměla,
b) "absolutní hodnota kladná" - to se dá použit, ale "absolutní hodnota záporna", to už odporuje definici absolutní hodnoty, proto bých doporučovala jen "výraz" (mám použit "argument"? (zlaté časy)- asi ne).
c) je potřeba uvádět a zakreslovat interval, na kterém řešíme nerovnici po úpravě.
A teď, prosím, zkritizujte mi můj výtvor, děkuji.
Offline
↑ jelena:
Zdravím, tak moje kritika:
Ano, tohle je vzorové řešení! :-)
Určitě jsem pro používání slova "argument".
Offline
↑ BrozekP:
Zdravím a děkuji za reakci,
(nejde mi o vzorovost mého řešení, do Vzorových se dostávám omylem, když vyprávim Marianovi, jak se uklizí stůl). Pokud nemám zásadní chyby, tak OK.
Spíš bych navrhovala debatu k tomuto řešení pokračovat v Ostatním, tady. Když se nikdo nijak neozval v původním tématu, tak by to jen matlo autora dotazu. Může to takto být?
Celkově otázku vzorových témat bych ponechala na srpen. Teď se omlouvám, potřebuji dělat něco jiného. Děkuji.
Offline