Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 13. 06. 2007 19:23

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Nezodpovězené dotazy

Tohle je možná dotaz spíš na Lukáše, ale nadhodím ho k obecnější diskusi. Co uděláme s dotazy, které tu už dlouho visí bez odpovědi? Zkontrolovat mailem, že už opravdu nejsou aktuální a případně smazat?


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

  • (téma jako nevyřešené označil(a) halogan)

#2 14. 06. 2007 00:09

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Nezodpovězené dotazy

Chtělo by se ti to kontrolovat emailem? Jestli jo, bránit ti nebudu :-). Jinak bych je nechal tak jako jsou, koukal jsem, že nezodpovězených otázek tu sakra málo, konkrétně čtyři. Já myslím, že tady nikomu nevadí a třeba se najde někdo, kdo se bude chtít zakousnout do toho logického problému ;-).


2+2=4

Offline

 

#3 14. 06. 2007 00:23

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: Nezodpovězené dotazy

Zrovna autorce logicko-nelogického prolému už jsem napsal. Jako největší výzva mi přijde ta konstrukce trojúhelníka. Napadá někoho pěkné řešení? Metoda geometrického výpočtu vede na kvadratickou rovnici, takže to řešitelné je (pokud jsem někde neudělal chybu v úpravách).


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#4 15. 11. 2009 21:57

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Nezodpovězené dotazy

Zdravím vás,

doufám, že byla zaznamenána velmi pozoruhodná činnost kolegy BrozkaP a váženého Moderátora kolegy Kondra zaměřena na snížení počtu nezodpovězených otázek.

Nějaké nápady na vylepšení situace nemám - snad jen to, že pokud na děkovačky se nějakou dobu nereaguje, tak bych poprosila váženého Admina, aby se této činnosti ujal.

Jak se zachovat vůči sbírkám domacích úloh, to už jsme řešili, třeba je ještě nějaký nový nápad?

Ale s ohledem na mou zálibu ve statistikách - máte vypozorováno (zejména kolega BrozekP, když to teď řešil blokově, jaké úlohy se neřeší a třeba důvod, proč se nereagovalo v době vzniku otazky). Nebo máte ještě něco v tomto smyslu vypozorováno?

Byla jsem třeba potěšena, že se vyřešilo toto, děkuji :-) Došla jsem svého času k 3. řádku od konce, dal se nepodařilo a pak to nějak vypadlo. Obvykle dodržuji pravidlo, že pokud do 30 sek nemám nápad na řešení, tak to není moje parkéta (až na kombinatoriku, kde nápad sice mám, ale obvykle je to nějaký nesmysl :-)

Zatím se mějte hezky, půjdu se projit Opavou :-)

Offline

 

#5 15. 11. 2009 22:20

Tychi
Příspěvky: 2463
Škola: MFF UK
Reputace:   56 
Web
 

Re: Nezodpovězené dotazy

↑ Kondr:Ten trojúhelník mě taky dráždí. Dokud ho nevyřeším nebudu mít klid.


Vesmír má čas.

Offline

 

#6 16. 11. 2009 15:38

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Nezodpovězené dotazy

↑ Tychi:

Zdravím,

kolega BrozekP povyšil tuto úlohu na prázdninovou, ale ani tak se nedošlo nikam: http://forum.matweb.cz/viewtopic.php?id=3848 , není třeba ovšem ztracet klid kvůli nějakému trojuhelníku.

-------

Také jsem chtěla poprosit, pokud v rámci blokových (a jiných) řešení vzniklo nějaké řešení vzorové, tak prosím nahlastě na zodpovědná místa k přesunu. Děkuji :-)

Offline

 

#7 16. 11. 2009 15:50

Tychi
Příspěvky: 2463
Škola: MFF UK
Reputace:   56 
Web
 

Re: Nezodpovězené dotazy

↑ jelena:V dobách předmaturitních jsem prostudovala kompletně knihu Geometrie trojúhelníka autorů Švrčka a Vanžury za účelem napsat ročníkovou práci na téma trojúhelník. Nakonec jsem použila jen málo z toho, co jsem prošla, většinu toho jsem tenkrát asi nepochopila nebo rychle zapomněla. Ale trojúhelník mi tak nějak zůstal přišit na furt (i jako maturitní otázku jsem si ho vytáhla((o:), proto ten divný neklid, když potkám úlohu a v ní slova trojúhelník..


Vesmír má čas.

Offline

 

#8 16. 11. 2009 16:11

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Nezodpovězené dotazy

↑ Tychi:

Děkuji za vysvětlení. Však tady také je takovou výzvou - dokonce jsem ho zařadila do přehledu řešených geometrických úloh pod názvem "Věčný" a také ho občas čmařam (ale moje standardy vždy vědou stejným směrem, tak nic).

Ale až se jednou objeví někdo s řešením, to bude jistě udalost :-)

Z posledních úloh na trojuhelník se mi zdá nedodefinovaný tento - zadání 1, ale zde v tématu už ukončím trojuhelníkové OT. Pozdrav :-)

Offline

 

#9 16. 11. 2009 22:38 — Editoval BrozekP (16. 11. 2009 22:46)

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Nezodpovězené dotazy

↑ jelena:

Zdravím.

Lukee napsal(a):

nezodpovězených otázek tu sakra málo, konkrétně čtyři.

Kde jsou ty časy... :-)

jelena napsal(a):

Byla jsem třeba potěšena, že se vyřešilo toto, děkuji :-)

Já jsem zase rád, že jsem vyřešil Laplaceovu rovnici s okrajovou podmínkou (nebo alespoň odkázal na řešení). Pamatuju si, že v době, kdy plisna téma vložil, jsem to rychle přešel, protože jsem zadání nerozuměl a ještě k tomu ty ošklivé integrály...



Mé subjektivní pozorování - témata zůstávají bez odpovědi, protože:

1) Úloha je příliš pokročilá a nikdo na fóru nemá znalosti z oboru (případně se mu nechce odpovídat) - a, b, c

2) Příspěvek má takový charakter, že není důvod odpovídat - d, e, f

3) Jedná se o numerický problém nebo problém s Matlabem - g, h, i, j

4) Příspěvek je napsaný jako dlouhý blok textu, bez diakritiky, s překlepy, v takovém tématu bývá i více úloh, už od pohledu nudné čtení a asi ještě nudnější řešení - k, l, m

Našly by se další důvody...

Nepovažuji za nějak podstatné snižovat počty nezodpovězených dotazů co nejblíž k nule. Jen je to hezké :-). Na některá témata prostě nemá smysl odpovídat... Říkám si ale, že by bylo lepší, kdybychom mohli označovat témata jako vyřešená/nevyřešená. Pak by bylo rozumné snižovat k nule počet nevyřešených témat. Půjdu asi vyhrabat téma, kde to někdo navrhoval (mám pocit, že tu takové bylo).

Offline

 

#10 16. 11. 2009 23:35

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: Nezodpovězené dotazy

↑ BrozekP: S klasifikací souhlasím, jen bych ještě přidal kategorii "Objevil se ve zkouškovém období (současně se stovkou jiných dotazů) nebo v době, kdy měli Q prázdniny".

S vyřešenými/nevyřešenými by to bylo pěkné, ale kdo by se o to staral?


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#11 16. 11. 2009 23:57

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Nezodpovězené dotazy

↑ Kondr:

Moderátoři :-)

Nevadilo by mi, kdyby mě Lukee mezi vás, moderátory přidal, občas cítím potřebu udělat moderátorský zásah. Ale než volat moderátory, tak to radši nechám být... Takže bych vám s označováním témat pomáhal :-)


Představoval bych si to asi takhle:

- Všechna témata, která byla založena do určité chvíle (spuštění této nové funkce) by byla označena za vyřešená (aby se tu nepovalovala spousta nevyřešených témat).
- Každé nové téma by bylo automaticky nevyřešené.
- Autor tématu a všichni moderátoři (případně i zasloužilí uživatelé s dostatečným množstvím příspěvků) by mohli kdykoliv měnit stav tématu mezi stavy vyřešené/nevyřešené.
- Pokud by někdo chtěl přispívat do vyřešeného tématu, objevilo by se mu dialogové okno s otázkou, jestli si opravdu přeje přispět do vyřešeného tématu. Případně by dostal i možnost snadno vytvořit ze svého už napsaného příspěvku nové téma. (Tím by se podle mě značně zvýšila míra naplňování 2. pravidla fóra).

Offline

 

#12 17. 11. 2009 11:05

Olin
Místo: Brno / Praha
Příspěvky: 2823
Reputace:   81 
 

Re: Nezodpovězené dotazy

BrozekP napsal(a):

- Autor tématu a všichni moderátoři (případně i zasloužilí uživatelé s dostatečným množstvím příspěvků) by mohli kdykoliv měnit stav tématu mezi stavy vyřešené/nevyřešené.

Obávám se, že to by musel dramaticky vzrůst počet (aktivních!) moderátorů - ve chvílích největšího náporu na fórum jen zírám, jak rychle dotazy přibývají. Že by tazatelé označovali svá témata sami za vyřešená moc nevěřím, to by udělalo řekl bych tak max. 30% (stačí se jen podívat, kolik lidí přispívá do stávajících témat, i když by měli založit nové, kolik lidí zbytečně píše do zajímavých úloh…). U "zasloužilých uživatelů" je to takové ošemetné - je nás tady několik, co se "známe" a odpovídáme na většinu dotazů. Sem tam někdo odejde do neaktivity, sem tam někdo přijde, něco málo zodpoví a zase odejde. Asi by byla třeba nějaká pravidla pro to, kdo je "zasloužilý" a kdo ne a jestli je to doživotní atd.


Matematika = královna věd. Analýza = královna matematiky. (Teorie množin = bohatství matematiky.)
MKS Náboj iKS

Offline

 

#13 17. 11. 2009 11:15

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Nezodpovězené dotazy

Sice budu teď mít nejspíš svou první odmlku za ty 2 roky (zkouškové), ale rád bych se ujmul této funkce, pokud by se to teda zavedlo.

Zároveň se někdo prosím koukněte na mé téma v připomínkách, zmiňuji tam věc, kterou zde napsal kolega Olin.

Offline

 

#14 17. 11. 2009 12:06 — Editoval BrozekP (17. 11. 2009 12:11)

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Nezodpovězené dotazy

↑ Olin:

Nevím, jak PunBB funguje, jestli je možné vytvářet skupiny a těm udělovat oprávnění. Pokud by to šlo, tak by neměl být problém přidělit takové právo více lidem, ti by nemuseli být moderátoři. Když se podívám na výpis uživatelů, tak podle hranice 500 příspěvků by se mohlo toto právo přidělit těm, kdo mají více. Další by to nedostávali automaticky, řešilo by se to individuálně. Většina uživatelů, co odpovídá na dotazy, by tak měla právo označovat témata.

Probíhat by to mohlo asi takhle: Uživatel A předloží úlohu, uživatel B ji vyřeší. Následují možnosti:

1) A je spokojený, téma označí za vyřešené
2) A je spokojený s řešením, dá to najevo v tématu, uživatel B (pokud má právo) téma označí za vyřešené. Pokud právo nemá, udělá to pravděpodobně někdo jiný s právem.
3) A není spokojený, pak se řeší dál, dokud A není spokojený
4) A přestane komunikovat. To bych třeba počkal měsíc a pak bych téma označil za vyřešené (asi ne automaticky).

Zakladatel tématu by měl možnost své téma, které někdo označil za vyřešené, opět označit jako nevyřešené, pokud by měl pocit, že řešení není kompletní/správné. Nestalo by se tak nic hrozného, kdybychom téma po měsíci označili za vyřešené a zakladatel chtěl po delší době v tématu pokračovat.

Offline

 

#15 17. 11. 2009 14:38

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Nezodpovězené dotazy

A kdo vám to bude programovat, kluci? :-)


2+2=4

Offline

 

#16 17. 11. 2009 14:46 — Editoval halogan (17. 11. 2009 14:46)

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Nezodpovězené dotazy

No mohlo by to být jedno tlačítko, jeden BOOL sloupec v databázi a malé upravení stylu zobrazení témat, nebo se pletu?

A my ti pak samozřejmě poděkujeme :-)

Offline

 

#17 17. 11. 2009 15:07

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Nezodpovězené dotazy

↑ Lukee:

Dej mi přístupy a já se na to podívám :-) (Zkušenosti mám pouze s phpBB, ale snad by to neměl být problém.)

Offline

 

#18 23. 11. 2009 14:12

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Nezodpovězené dotazy

Poslal jsem Pavlovi ↑ BrozekP: přístupové údaje. Pokud by je chtěl ještě někdo, nechť se přihlásí.


2+2=4

Offline

 

#19 01. 01. 2010 22:04 — Editoval BrozekP (01. 01. 2010 22:05)

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Nezodpovězené dotazy

Mám návrh, jak by označování témat za vyřešená mohlo vypadat.

- Každé téma by bylo po založení nevyřešené, autorovi tématu a oprávněným uživatelům (dal bych to právo všem, kteří v určitou chvíli budou mít více než 500 příspěvků, dalším bych to přiděloval na požádání) by se zobrazoval text "Označit téma jako vyřešené" napravo vedle odkazů "Reagovat" a "Citace", tedy "Reagovat | Citace | Označit téma jako vyřešené".

- Vyřešená témata by se ve výpisu témat zobrazovala jako na tomto obrázku. Po rozkliknutí tématu by autor a oprávnění uživatelé viděli odkaz "Označit téma jako nevyřešené". Za názvem tématu by se všem zobrazoval text "(TOTO TÉMA JE VYŘEŠENÉ)". (Podívejte se na obrázek.) Zatím bych neomezoval možnost přispívat do vyřešených témat, to bych případně dodělal dodatečně.

- Na hlavní stránce fóra bych pod "Zobrazit mé příspěvky" přidal ještě "Zobrazit nevyřešená témata".

Pokud máte kdokoliv jakékoliv připomínky nebo návrhy jak ke grafice tak k funkci, určitě je napište (čím dříve, tím lépe :-) ).

Offline

 

#20 01. 01. 2010 22:21

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Nezodpovězené dotazy

1) Co zavést ještě odkaz "Zobrazit vyřešená témata"? Pro takovou revizi výsledků, kdyby se náhodou uzavřelo téma, které se vyřešilo špatně. Mělo by to být celkem jednoduché, ne?

2) Co zasílat e-maily, když někdo klikne na "Označit téma jako nevyřešené", aby autor dotazu věděl, že to, co myslel, že je vyřešené, je opět otevřené?

3) Co trochu více zvýraznit ta vyřešená témata? Po otevření navrhuješ text "TOTO TÉMA JE VYŘEŠENÉ", ale ve výpisu jen fajfku? Nemám konkrétní návrh, ale podle mě by to chtělo něco výraznějšího.

4) Ten text "TOTO TÉMA..." bych zobrazil ještě někde u odesílacího políčka, protože dle mého lidé ta témata prostě vygooglují a pak píší do prvního volného okénka bez čtení názvů témat.

---

Je super, že jsi se toho zhostil, určitě to pomůže.

Offline

 

#21 01. 01. 2010 22:40

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Nezodpovězené dotazy

↑ halogan:

1) Určitě nebude problém tam přidat i odkaz na vyřešená témata.

2) Dobrý nápad, to ale bude těžší, takže bych to zařadil k věcem co budu dodělávat dodatečně.

3) Nechtěl jsem, aby to moc kazilo vzhled fóra, proto jsem navrhl jen tu fajfku. Mít např. text "VYŘEŠENO" u každého vyřešeného tématu by mi přišlo ošklivé. Jiné nápady moc nemám.

Vycházím z toho, jak bych k tomu přistupoval já - otevřu si fórum, zobrazím poslední příspěvky a pak bych už jen otvíral nevyřešená témata nebo ta, která mě zaujmou. Bral jsem to spíš jako pomůcku pro rozlišení vyřešeného/nevyřešeného tématu pro lidi co na fóru pomáhají. Odstrašit nezkušené uživatele snažící se přispět do vyřešeného tématu jsem chtěl až přímo v tom tématu.

4) K tomu odesílacímu políčku to určitě taky dám, možná později přidělám i nějaké javascriptové okno umožňující rozhodnout se, jestli chci opravdu přispět do vyřešeného tématu nebo vytvořit téma nové.

Offline

 

#22 02. 01. 2010 16:42 — Editoval BrozekP (02. 01. 2010 16:43)

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Nezodpovězené dotazy

Mělo by to už být funkční. Označil jsem všechna témata za vyřešená. Pokud uvidíte nevyřešené téma, odznačte ho prosím, nevím jak bych to globálně udělal :-)

Jakékoliv připomínky vítám.

Offline

 

#23 02. 01. 2010 16:43

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Nezodpovězené dotazy

Právě jsem to vyzkoušel, funguje to pěkně. Rovnou odznačím toto.

Offline

 

#24 02. 01. 2010 16:48

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Nezodpovězené dotazy

Šlo by hromadně odoznačit odemknutá témata bez odpovědi?

Offline

 

#25 02. 01. 2010 16:53 — Editoval BrozekP (02. 01. 2010 17:15)

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Nezodpovězené dotazy

Ano, za moment to bude.

Je to.

Ale budu to ještě muset opravit, to hledání vyřešených/nevyřešených asi najde i smazaná témata.

Edit: Byla to přesunutá témata, teď už je to ok, nezobrazují se.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson